10 sposobów na poprawienie swojej inteligencji

10 sposobów na poprawienie swojej inteligencji Julia Freeman-Woolpert (stock.xchang)

Inteligencja powinna być traktowana tak, jak mięśnie – odpowiednia praca pozwala zwiększyć wydajność i efektywność pracy oraz poprawia zdrowie.

Popularny jest pogląd, że inteligencja to stała cecha, która ustala się w młodości a potem może tylko spadać. Nie jest to do końca prawa. Według ostatnich badań sposoby rozwiązywania problemów oraz treść dostarczana umysłowi do przetworzenia może znacznie poprawić myślenie.

Dlatego można wprowadzić 10 prostych zwyczajów, które pozwolą poprawić swoją własną moc obliczeniową i efektywniej myśleć.

1. Lepiej wykorzystywać czas w internecie

Każda przerwa na przeglądanie internetu może być wykorzystana efektywniej. Nie trzeba zawsze sprawdzać, czy pojawiło się coś nowego w mediach społecznościowych. W sieci jest znacznie więcej ciekawych treści do przeczytania lub obejrzenia – krótkie wykłady i wystąpienia lub inspirujące teksty w Wikipedii.

2. Spisać swoje umiejętności

Zapisanie codziennie chociaż kilku zdań zawierających nowopoznane fakty i wiadomości pozwala je skuteczniej zapamiętać. A nowe wiadomości to nowe punkty odniesienia dla umysłu.

3. Zapisywać rzeczy zrobione

Dla inteligencji szczególnie ważne jest szczęście i zadowolenie ze swoich dokonań. Taka lista pozwala poczuć dumę ze swoich dokonań oraz buduje przekonanie, że codziennie udaje się w jakiś sposób ulepszyć świat wokół siebie.

4. Grać w gry planszowe

Gry planszowe to świetny sposób, by pobudzić inteligencję. Pomagają zarówno Scrabble, jak i Szachy, Go, Mastermind czy statki. Ludzie, którym zwykła gra nie dostarcza odpowiednich wyzwań, mogą grać w pamięci, bez użycia planszy. Jest to szczególnie popularne wśród szachistów.

5. Przyjaźnić się z inteligentnymi ludźmi

Choć to pogarsza samoocenę, przyjaźnienie się z inteligentniejszymi ludźmi jest jedną z najszybszych metod, by się czegoś uczyć. Pokora jest kluczem do rozwoju. Nie da się nauczyć niczego nowego od ludzi głupszych.

6. Dużo czytać

Czytanie jest kluczowe dla rozwoju inteligencji. Już samo czytanie jest ważne. Można codziennie kartkować gazetę lub powieść, ważne jest jednak, by utrzymać kontakt ze słowem pisanym. Oczywiście lepiej jest czytać treść ambitniejszą i rozwojową. Jednak znacznie ma raczej ilość niż jakość i lepiej przez miesiąc przeczytać pięć powieści niż jeden opasły podręcznik.

7. Tłumaczyć innym

„Jeśli nie umiesz tego prosto wytłumaczyć, niedostatecznie to rozumiesz” mawiał Albert Einstein. Dlatego najlepszym sposobem, by przekonania się o swoich umiejętnościach jest próba przekazania ich innym. Stosunkowo prosto jest się czegoś pobieżnie nauczyć. Znacznie trudniej jest opanować to na tyle dobrze, by przekazać innym swoją wiedzę.

8. Próbować nowych rzeczy

Steve Jobs uczęszczał na kurs kaligrafii. Wydaje się to mało znaczące, jednak to właśnie tam rozpoczął przygodę z umiejętnościami, które wykorzystywał potem w swojej pracy, przy projektowaniu nowych komputerów Mac. Wniosek – nigdy nie wiadomo jakie nowe umiejętności mogą być przydatne. Nie da się przewidzieć, co może się przydać. Można jedynie po jakimś czasie powiedzieć co się przydało.

9. Uczyć się nowych języków

Nie trzeba od razu kupować bardzo drogiego kursu. Aby uczyć się nowego języka można skorzystać z dziesiątków darmowych kursów online. Wiele można się także nauczyć dzięki aplikacjom mobilnym, które pozwalają uczyć się słówek.

10. Robić sobie przerwy

Mózg potrzebuje nieco czasu, by przetworzyć to, czego się nauczył. Dlatego ważne jest robienie sobie przerw. Może to być kwadrans w ciszy lub kilka dni urlopu. Ważna jest przerwa.

Opracowano na podstawie tekstu z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek