15 tys. osób może liczyć na dodatkową pracę w okresie świątecznym

15 tys. osób może liczyć na dodatkową pracę w okresie świątecznym sxc.hu

Na dodatkową pracę w okresie świątecznym może liczyć około 15 tys. osób w całej Polsce – wynika z analizy Work Service. Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych od listopada do stycznia jest nawet dwukrotnie wyższe niż pozostałych miesiącach.

Podobne artykuły:

Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na dodatkowy zarobek. Work Service szacuje, że w tym roku liczba zatrudnionych do prac świątecznych wyniesie około 15 tys. osób. Z tego 65 proc. będą stanowić promotorzy i promotorki w świątecznych przebraniach, a pozostała grupa to głównie osoby zatrudnione na stanowiskach merchandiserów, czy osoby do pakowania prezentów.

Świąteczne zawody

Lista zawodów świątecznych jest jednak dłuższa i zawiera nie tylko prace charakterystyczne dla świąt, ale także zajęcia, które z uwagi na wzmożoną sprzedaż w tym okresie wymagają dodatkowych pracowników. (np. do obsługi kelnerskiej) Największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie świątecznym wystąpi w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim, pomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

RANKING ZAWODÓW ŚWIĄTECZNYCH

Stanowisko

Wynagrodzenie za godzinę pracy (netto)

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy (netto)

1.

Święty Mikołaj

23-30 zł

26,50 zł

2.

Sprzedawca choinek

9-25 zł

17 zł

3.

Sprzedawca karpi

10-18 zł

14 zł

4.

Śnieżynka

8 - 16,5 zł

12,25 zł

5.

Elf

9-15 zł

12 zł

6.

Sprzedawca fajerwerków

8,5-14 zł

11,25 zł

7.

Osoba do pakowania prezentów

9-13 zł

11 zł

8.

Kelner

8,5 zł – 14 zł

11,25 zł

Źródło: Work Service SA

Ile można zarobić?

Wynagrodzenia osób zatrudnionych do prac tymczasowych związanych ze świętami nie uległy zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Na najwyższe stawki mogą liczyć promotorzy prowadzący kampanie wizerunkowe marek i produktów, gdzie powszechnym wymogiem jest posługiwanie się językiem obcym. Do takich prac zaliczamy na przykład promocje w strefach bezcłowych, na lotniskach, w prestiżowych hotelach, czy podczas bankietów świątecznych.

Dobrze opłacanym zajęciem jest również praca w charakterze Świętego Mikołaja, którego stawka za godzinę pracy może wynieść 23-30 zł. Na atrakcyjny zarobek mogą również liczyć sprzedawcy choinek, otrzymując 9-25 zł za godzinę pracy. Sprzedawca karpi otrzyma wynagrodzenie oscylujące w granicach 10-18 zł za godzinę. Podobnie śnieżynka, która promując produkty w super i hipermarketach może liczyć na stawki od 8 do 16,5 zł za godzinę pracy. Najniższe stawki oferowane są pracownikom zatrudnianym do prac najprostszych, jak na przykład pakowanie prezentów (9-13 zł).

Czas na pracę tymczasową

Przed świętami mamy do czynienia ze zwiększonym zainteresowaniem na rekrutacje pracowników do prac tymczasowych. Dla kandydatów to nie tylko dobry czas na dodatkowy zarobek, ale także szansa na ciekawą i kreatywną pracę. Najczęściej korzystają z tej możliwości studenci i osoby uczące się. Kłopotu ze znalezieniem chętnych do prac świątecznych praktycznie nie doświadczamy. Wydatki Polaków związane ze świętami z roku na rok są coraz wyższe, co bardziej motywuje do dodatkowej pracy – mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service.

Work Service S.A.