30 tys. zł kary za pracę w święta

30 tys. zł kary za pracę w święta www.sxc.hu

W całym roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak nie przysługują one wszystkim.

O świątecznym leniuchowaniu mogą zapomnieć między innymi osoby, które wykonują prace konieczne ze względu na codzienne potrzeby ludności. Kto jeszcze?

Według Kodeksu pracy z brakiem wolnego w święta muszą się liczyć osoby zatrudnione np. w  gastronomii, hotelarstwie, transporcie, ale również przy niezbędnych remontach, których nie można przerwać. „Praca w święta jest dopuszczalna także, gdy trzeba przeprowadzić akcję ratowniczą albo usunąć awarię, czyli w przypadku różnych nieplanowanych zdarzeń” – mówi serwisowi infoWire.pl Marcin Kołodziejczyk z Grupy Progres.

Choć prawo zabrania pracy w święta w placówkach handlowych – oprócz stacji benzynowych oraz aptek – to sklep można otworzyć. Za ladą stają zazwyczaj osoby zatrudnione przez właściciela na umowach cywilnoprawnych lub on sam. 

Jeśli pracownik pracuje w święto – choćby przez godzinę – przysługuje mu cały dzień wolny do odbioru do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca nie może takiego dnia udzielić, jest zobowiązany do wypłaty dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą przepracowaną godzinę.

Za zlecanie pracy niezgodnie z przepisami grozi grzywna nawet do 30 tys. zł.