4 rady, dzięki którym z sukcesem przejdziesz rozmowę kwalifikacyjną na Skype

4 rady, dzięki którym z sukcesem przejdziesz rozmowę kwalifikacyjną na Skype OPTIMA

Zobacz rady, które pomogą Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez Skype. Dzięki nimi zwiększysz swoje szanse na pracę.

Szukasz pracy w innym mieście? A może na drugim końcu świata?

Nie zdziw się, jeśli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype. To coraz częściej praktykowana metoda pierwszych spotkań rekrutacyjnych.

Musisz wiedzieć, że rozmowa przez Skype nie jest łatwa. To spotkanie wirtualne, ale jednocześnie przypomina rekrutację bezpośrednią.

W jaki sposób dobrze się przygotować do takiej rozmowy?

Na co powinieneś szczególnie zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu? W tym artykule przedstawię Ci 4 rzeczy, o których warto pamiętać, żeby nie stracić szansy na pracę.

Zanim zaczniesz czytać, dowiedz się jak napisać CV, które zapewni Ci zaproszenie na taką rozmowę.

Jak wybrać najlepsze miejsce na rozmowę przez Skype?

Aby spotkanie na Skype przebiegło według Twoich oczekiwań stwórz sobie wygodne miejsce do rozmowy. W końcu ciężko może być Ci się skupić, jeśli za plecami będziesz mieć bałagan w pokoju lub niepościelone łóżko.

Pamiętaj, że otoczenie, w którym będziesz rozmawiać, może świadczyć o Tobie. Pokaże pracodawcy, czy jesteś osobą poukładaną i profesjonalnie podchodzącą do swoich zadań.

Zrób sobie miejsce przy biurku, na którym postawisz laptopa lub kamerę internetową. Upewnij się, że możesz zapisać sobie pytania na kartce lub na komputerze.

Postaraj się również o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Poinformuj rodzinę lub współlokatorów, żeby nie wchodzili do pokoju, póki sam z niego nie wyjdziesz.

To może być dla Ciebie spotkanie decydujące o otrzymaniu oferty pracy.

Te rzeczy koniecznie sprawdź przed rozmową na Skype

Pamiętaj o budowaniu profesjonalnego wizerunku w Internecie. Poprzez nieodpowiednie wpisy np. na Facebooku (pracodawca „Szlachta nie pracuje” lub uczelnia „Wyższa Szkoła Robienia Hałasu”) czy też oryginalne nazwy użytkownika, możesz przekreślić wizerunek profesjonalisty.

Sprawdź swoje dane w komunikatorze Skype, a przede wszystkim:

  • po jakiej nazwie użytkownika można Cię wyszukać,
  • czy w informacjach o Tobie nie ma niepotrzebnych lub nieprawidłowych danych (na przykład nieaktualne miejsce zamieszkania).

Przed rozmową wykonaj połączenie testowe, aby sprawdzić jakość łącza internetowego. Test przeprowadź dokładnie w tym samym miejscu, w którym będziesz rozmawiać. W ten sposób upewnisz się, że masz odpowiednią jakość dźwięku i obrazu.

Solidna jakość połączenia zagwarantuje Ci, że wszystko co powie pracodawca będzie dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Nie wystąpi sytuacja, w której będziesz prosił kilkukrotnie o powtórzenie pytania.

Jak się ubrać na spotkanie na Skype?

Rozmowa przez Skype może Ci się kojarzyć z prywatnymi rozmowami z Twoimi bliskimi. Zapewne często rozmawiasz ze znajomym w dresie, w pidżamie czy w jeszcze innym wygodnym dla Ciebie ubiorze.

Gdy starasz się o pracę, na spotkanie bezpośrednie na pewno ubierzesz się stosownie do sytuacji. Dlatego nie zapomnij o tym, że rekrutacja poprzez Skype niczym się nie różni. Nadal jest to spotkanie kwalifikacyjne i obowiązuje Cię strój oficjalny.

Podobne artykuły:

W niektórych branżach umiejętność autoprezentacji ma duże znaczenie, dlatego to, jak się ubierzesz może pokazać, w jaki sposób podejdziesz do kontaktów z klientem.

Jakie materiały warto przygotować przed rozmową na Skype?

Zadbaj o to, aby Twój komputer służył podczas spotkania tylko do przekazywania dźwięku i obrazu. Wszystkie niżej wymienione dokumenty przygotuj sobie przed rozmową:

  • CV
  • List motywacyjny (o ile był wymagany)
  • Ogłoszenie o pracę
  • Listę osiągnięć/sukcesów

Oprócz tego miej na biurku notatnik lub zeszyt. Przyda Ci się, aby zapisywać istotne informacje od pracodawcy.

Gdy będziesz tak przygotowany do rozmowy, nic Cię nie zaskoczy. Spokojnie będziesz mógł przedstawiać swoje doświadczenie zawodowe rozmówcy. Łatwiej będzie Ci odnieść się do słów kluczy z ogłoszenia.

Pochwal się dodatkowymi osiągnięciami, których nie opisałeś w CV. Na pewno wzbudzisz jeszcze większe zainteresowanie pracodawcy.

Notuj wszystko, co jest dla Ciebie istotne, jak również to, o co chcesz podpytać. Jeśli pokażesz swoje zaangażowanie w rozmowę, zapewne zyskasz pozytywną ocenę Twojej osoby w procesie rekrutacyjnym.

Rozmowy przez Skype nie trzeba się obawiać. Jest to taka sama forma rekrutacji jak i spotkanie bezpośrednie, z tą różnicą, że nie podasz rozmówcy ręki.

Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój profesjonalny wizerunek i przygotowanie do spotkania. Dodatkowo nie bój się pytać, uśmiechać i pokazywać swoich zalet. To wszystko sprawi, że zwiększysz swoje szanse na pracę.

Czy masz doświadczenie w rozmowach przeprowadzonych poprzez Skype? Co o nich sądzisz?

Zachęcam Cię do dyskusji.

Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Konsultantem Kariery w InterviewMe

INTERVIEWME KOZIEJ KRAWCZYK SOSNOWSKI SPÓŁKA JAWNA Maciej Czerwonka