4 rady, jak zmienić branżę bez doświadczenia

4 rady, jak zmienić branżę bez doświadczenia Pixabay.com

Pracujesz od kilku lat w jednej branży i masz dość swojej pracy? Chcesz całkowicie zmienić ścieżkę kariery? Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Pracujesz od kilku lat w jednej branży i masz dość swojej pracy? Jesteś przekonany, że zmiana pracodawcy nic nie da, bo nie jesteś zadowolony ze swojej ścieżki kariery? A może właśnie skończyłeś studia i stwierdziłeś „że to jednak nie to”? Praktyki i staż zawodowy tylko upewniły Cię, że nie chcesz pracować w wyuczonym zawodzie.

Wiele osób ma podobne problemy.

Jeśli masz pomysły na swoją przyszłość, ale wielka luka w CV sprawia, że czujesz się zagubiony, pora to zmienić. Nawet jeśli niewiele Cię łączy ze stanowiskiem, na które aplikujesz, możesz zaciekawić pracodawcę swoją kandydaturą. Zapoznaj się z poniższymi metodami, które pomogą Ci łatwiej znaleźć pracę w nowej branży.

1. Te informacje koniecznie wpisz do CV

Pamiętaj, że jest tylko kilka zawodów zastrzeżonych prawnie. To na przykład zawody medyczne, prawnik czy architekt. Choć brzmi to nieprawdopodobnie nie musisz studiować kilku lat, aby pracować w pozostałych branżach. Wystarczy, że dużo czytasz i jesteś na bieżąco ze wszystkimi nowościami z interesującej Cię dziedziny. Dzięki temu zdobywasz wiedzę, mimo braku doświadczenia.

Wpisz do CV wszystko, co jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, a zyskasz przewagę. Wspomnij, że:

  • chodzisz na wartościowe wykłady (lub szkolenia) specjalistów z danej dziedziny,
  • czytasz blogi specjalistyczne i oglądasz podcasty lub bierzesz udział w webinariach.

W sekcji „zainteresowania" wpisz branżę, która Cię interesuje. To zwiększy Twoją wiarygodność i potwierdzi, że poważnie myślisz o nowej ścieżce kariery.

Opisz w CV swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe tak, by podkreślić umiejętności, które będą przydatne w nowej pracy.

Tutaj dowiesz się, jak napisać CV, które jest dopasowane do oferty pracy i spełnia wymagania pracodawcy.

2. Jak uzasadnić, dlaczego chcesz zmienić branżę?

CV dopasowane do wybranej przez Ciebie branży, pozwoli Ci zainteresować rekrutera. Koniecznie napisz przekonujący list motywacyjny, w którym uzasadnisz decyzję o zmianie ścieżki kariery.

Opisz, dlaczego jesteś zainteresowany przebranżowieniem i co robisz, aby osiągnąć cel. Jeśli dobrze umotywujesz swoją chęć, niektórzy z rekruterów będą chcieli się z Tobą spotkać, szczególnie jeśli rekrutacja dotyczy niższych stanowisk.

3. Nie czekaj na ogłoszenie o pracę

Czy wiesz, że tylko ok. 20 proc. ofert pracy trafia na rynek? Większość to rekrutacje wewnętrzne, rekomendacje innych pracowników albo rekrutacje prowadzone przez agencje headhunterskie.

W przypadku zmiany branży zainteresuj się tym „ukrytym” rynkiem pracy. Sam napisz do interesujących Cię firm, nawet jeśli nie mają w danej chwili żadnej oferty.

Dzięki temu, że Twoje CV nie będzie jednym z wielu, bardziej zainteresujesz pracodawcę swoją aplikacją niż w czasie trwającej rekrutacji. Łatwiej Ci będzie się wyróżnić.

Dodatkowo, w ogłoszeniach często wymagane jest doświadczenie. Ty go nie masz, co działa na Twoją niekorzyść. Uprzedź ofertę pracy i zapewnij sobie miejsce w firmie, zanim sama zacznie szukać kandydata.

Pamiętaj, że im mniejsza firma, tym większa szansa. Duże firmy mają procedury, które są często nie do przeskoczenia np. jeśli nie masz oczekiwanego wykształcenia wymienionego w ogłoszeniu, możesz nie zostać wzięty pod uwagę w rekrutacji.

4. Bądź „z branży”, zanim zaczniesz w niej pracować

Brzmi niemożliwie? Nic bardziej mylnego.

Uruchom wszystkie kontakty i daj im znać, że szukasz pracy w nowej branży. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji, czy np. firma, w której pracuje znajomy znajomego nie rekrutuje akurat na interesujące Cię stanowisko i czy znajomy nie mógłby Cię zarekomendować.

Popracuj też intensywnie nad nowymi kontaktami. Jak to zrobić?

Podobne artykuły:

Dobrym pomysłem jest poznanie ludzi na konferencjach lub eventach branżowych np. Czwartki Social Media. Możesz się od nich wiele dowiedzieć i wiele nauczyć. Każda rada doświadczonych ekspertów będzie dla Ciebie cenna. Oni też kiedyś zaczynali i najprawdopodobniej, dokładnie jak Ty nie pracują w swoim wyuczonym zawodzie.

Nie zapominaj o swoim profilu LinkedIn. Dodaj do grona obserwowanych profili osoby z branży, która Cię interesuje. Poszukaj też grup tematycznych, dołącz do nich i udzielaj się w dyskusjach.

Oczywiście wszystkie poznane w realnym świecie osoby zaproś do grona swoich kontaktów.

Jakie jeszcze masz pomsły? A może już udało Ci się zmienić branżę beż doświadczenia?
Wypowiedz się w komentarzu.

INTERVIEWME KOZIEJ KRAWCZYK SOSNOWSKI SPÓŁKA JAWNA Kamila Okulska