4 style pracy w zespole

4 style pracy w zespole www.fotolia.pl

Aby twój zespół działał efektywnie, musisz określić, co każdy z pracowników rozumie przez pracę.

Istnieją cztery podstawowe style pracowania. Reprezentanci różnych podejść często kłócą się, czy lepiej jest pracować ciężko, czy sprytnie oraz czy dokładne przemyślenie wszystkich działań nie jest marnowaniem czasu i niepotrzebnym przedłużaniem.

Znacznie lepiej jest przeznaczyć czas marnowany na kłótnie na dokładne określenie, jaki styl pracy reprezentują poszczególni pracownicy. Aby zespół działał efektywnie należy dobrać pracowników rozsądnie i w sposób dopasowany do zadania.

Robienie

Ci, którzy przez pracę rozumieją robienie ożywają dopiero, gdy zadania są wykonane a projekty doprowadzone do końca. Zazwyczaj się koncentrują na swoich zadaniach.

Podobne artykuły:

Mogą być tak pochłonięci swoim zadaniem, że zaniedbują komunikację z resztą zespołu. Mają też skłonność do lekceważenia planowania.

Przewodzenie

Liderzy tworzą wizję i inspirują innych do podążania za nią. Nie da się lekceważyć ich podejścia – bez niego zespół byłby tylko grupą chomików, które się bez celu kręcą w swoich kółkach.

Liderzy potrafią być oderwani od reszty i nie zawsze rozumieją praktyczne aspekty wdrażania wizji w życie. A przez to, że idą jako pierwsi, czasem zapominają, by oglądać się na resztę.

Relacje

Niektórzy skupiają się na budowaniu relacji w zespole. Ciężko pracują, aby atmosfera w grupie była dobra, a konflikty zakończone kompromisem.

Podobne artykuły:

Osoby skupione na relacjach mogą sobie nie radzić z pracą wymagającą więcej uwagi. Pozostawieni sami sobie dbają o dobro zespołu, ale ich praca może być mało efektywna.

Nauka

To typ inżyniera i badacza. Lubią dokładnie poznać problem ze wszystkimi jego niuansami. Są zdyscyplinowani i myślą bardziej strategicznie niż większość ludzi.

Jednak bez dobrej drużyny nie są w stanie wprowadzić swoich znakomitych planów w życie. Ich praca jest bezpośrednio uzależniona od wyzwań, jakie przed nimi stoją. A konkretnie od ich rzeczywistego, a nie teoretycznego rozwiązania.

Podobne artykuły:

Każdy z tych odmiennych stylów sprawdza się w połączeniu z innymi. Dopiero dzięki wzajemnemu wspieraniu się każdy z pracowników ma szansę pokazać swój prawdziwy potencjał. Dlatego lepiej jest dokładnie poznać słabe i mocne strony swojego zespołu, zamiast wskazywać kto pracuje mniej, a kto więcej.  

Opracowane na podstawie tekstu Shelley Prevost z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek

Konrad Budek

Dziennikarz, redaktor i specjalista od mediów elektronicznych...

subskrybuj
napisz do eksperta

Inne artykuły autora:

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki