4 sztuczki, które warto stosować w wystąpieniach publicznych

4 sztuczki, które warto stosować w wystąpieniach publicznych fot. Biblioteca Centrala Chisinau/Flickr

Te cztery podpowiedzi pozwolą Ci wygłosić dobrą prezentację i pokonać strach przed publicznymi wystąpieniami.

Zach Holman, developer w GitHub, zawsze bał się publicznych wystąpień. Dlatego uruchomił swoją stronę speaking.io, gdzie zawarł wiele podpowiedzi dotyczących wygłaszania wykładów i innych wystąpień przed większą publiką.

Choć jest przede wszystkim programistą, traktuje wystąpienia jako jedną z umiejętności, których trzeba się nauczyć.

Pamiętaj, że opowiadasz historię

Holman wskazuje, że najlepsi z mówców zawsze pamiętają, że właśnie opowiadają historię. – Tu nie chodzi o wykład. Wystąpienie ma także zabawić twoich odbiorców – mówi. Dlatego należy być ze sobą szczerym, czy wystąpienie jest ciekawe i przyciąga uwagę. Najlepiej jest je nagrać a potem obejrzeć. To najlepszy sposób by sprawdzić, czy jest interesujące.

Niech będzie prosto

Każde wystąpienie powinno być podzielone na proste punkty, aby publiczność mogła łatwo zapisać konkretne informacje. – Ktoś, kto wyświetla slajd z setką punktów natychmiast usypia odbiorców – mówi Holman. Dlatego należy za wszelką cenę dążyć do prostoty. Zarówno na slajdach jak i w strukturze wypowiedzi.

Ucz się od innych

Uczenie się w praktyce to jedno. Ale uczyć się też trzeba od najlepszych. Warto jest oglądać wystąpienia znanych mówców na YouTube, na przykład Steve’a Jobsa. – Mówił powoli, wyraźnie i zrozumiale. Dlatego był takim świetnym mówcą – wskazuje Holman.

Powtarzaj się

Wciśnięcie absolutnie wszystkich informacji w prezentację nigdy nie powinno być priorytetem. Dlatego, oprócz przekazywania nowych informacji, należy powtarzać stare. „To właśnie powtarzanie nadaje magię wystąpieniom. Moi ulubieni komicy najpierw opowiadają dowcip, a potem wracają do niego przez cały występ. To pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć to, co mówisz.” – podsumowuje Holman. 

Opracowano na podstawie inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek