4,2 tys. nowych miejsc pracy dzięki inwestycjom zagranicznym. Głównie w branży BSS

4,2 tys. nowych miejsc pracy dzięki inwestycjom zagranicznym. Głównie w branży BSS materiały PR

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji zagranicznych, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2016 r. doszło do finalizacji 19 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 139 mln euro.

Nowe miejsca pracy powstały przede wszystkim w branży nowoczesnych usług dla biznesu, sektorze badawczo-rozwojowym oraz lotniczym. Sektor BSS dominuje również wśród projektów obsługiwanych przez PAIiIZ obecnie. Inwestycje zagraniczne z branży nowoczesnych usług dla biznesu o łącznej wartości 149,09 mln euro stanowią blisko 36 proc. wszystkich wspieranych przez Agencję. Po sfinalizowaniu 68 trwających obecnie projektów BSS powstać ma 18 199 nowych miejsc pracy.

Na kolejnych miejscach znajdują się: branża motoryzacyjna (37 inwestycji, 1223,69 mln euro, 9730 nowych miejsc pracy) oraz sektor badawczo-rozwojowy (14 projektów, 65,6 mln euro, 1745 nowych miejsc pracy).

Łącznie PAIiIZ pracuje nad 189 projektami o wartości 3762,75 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć blisko 40,5 tys. miejsc pracy.

Pod względem pochodzenia inwestycji zdecydowanie dominują projekty amerykańskie (45 inwestycji o wartości 520,3 mln euro) i jest to trend, który da się zaobserwować już od dłuższego czasu. Na drugim miejscu plasują się inwestycje z Niemiec. PAIiIZ obsługuje obecnie 25 projektów zza zachodniej granicy. Spodziewany wzrost zainteresowania Polską inwestorów niemieckich, szczególnie w branży nowoczesnych usług dla biznesu, sygnalizowany był w rocznym raporcie Fundacji Pro Progressio. Na trzecim miejscu znajdują się inwestorzy z Japonii z 11 prowadzonymi projektami o wartości 170,9 mln euro.

Podobne artykuły:

– W ostatnim czasie w pierwszej trójce inwestorów zagranicznych, oprócz Stanów Zjednoczonych, znajdowały się zazwyczaj kraje europejskie: Włochy, Francja czy Wielka Brytania. Pojawienie się w czołówce inwestorów japońskich może wskazywać rosnące zainteresowanie Polską wśród przedsiębiorców z krajów azjatyckich. Zróżnicowanie projektów inwestycyjnych, to zdecydowanie dobra wiadomość. Patrząc na prowadzone przez Pro Progressio projekty BSS, widzimy także rosnące zainteresowanie płynące ze strony Ukrainy oraz Hiszpanii. Zakładamy, że mogą one niebawem również odgrywać znaczącą rolę wśród inwestycji zagranicznych realizowanych w Polsce – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Triple PR Magdalena Dymek