5 błędów przy negocjowaniu wysokości pensji

5 błędów przy negocjowaniu wysokości pensji sanja gjenero

Czasem lepiej jest odrzucić pierwszą propozycję, jaka się trafia, bo można szybko znaleźć lepszą ofertę.

Według badania przeprowadzonego przez The Creative Group ludzie, którzy akceptują pierwszą ofertę pracy i wynagrodzenia mogą być stratni w stosunku do tych, którzy trochę się potargują. Zwłaszcza, że ponad 60 procent dyrektorów jest skłonna podwyższyć płacę na danym stanowisku.

- Kandydaci mają znacznie większą siłę nacisku, niż im się wydaje - uważa Donna Farrugia, dyrektor w The Creative Group. – Skoro firma wydała dużo pieniędzy na znalezienie najlepszego kandydata na dane stanowisko, nie jest skłonna tak po prostu mu odmawiać zatrudnienia.

Jednak skuteczne negocjowanie pensji musi być poprzedzone naprawdę solidnym przygotowaniem - Zwłaszcza, że w tego typu negocjacjach łatwo jest zejść z tematu - uważa Farrugia. Najczęściej popełnianymi błędami przy negocjowani pensji jest:

1. Pokazanie, że jest się nieprzygotowanym – bez znajomości trendów, stawek i realnej wysokości wynagrodzeń na danym stanowisku trudno jest zaproponować dobrą stawkę. Dlatego warto jest przejrzeć choćby dane statystyczne lub popytać wśród znajomych, którzy pracują na podobnym stanowisku

2. Gierki – najbardziej opłaca się być szczerym. Wszelkiego rodzaju próba zmylenia potencjalnego szefa by utargować wyższą sumę często mści się okrutnie.

3. Mówienie wyłącznie o sobie – pensja jest tym, co płaci pracodawca w zamian za umiejętności i wartość, jaką pracownik wnosi do firmy. Tak naprawdę szefa mało obchodzą wysokie rachunki za mieszkanie i benzynę. Bardziej go interesuje, co pracownik wniesie do firmy i w jaki sposób zamierza to zrobić. To jest coś, za co skłonny jest zapłacić.

4. Mówienie wyłącznie o pensji – oprócz pensji mogą występować dodatkowe wartości, z jakich może skorzystać pracownik, na przykład prywatna opieka zdrowotna lub pakiety szkoleń, które mogą zaprocentować w przyszłości.

5. Stawianie sztywnych granic – na początku negocjacji źle jest stawiać ultimatum. Lepiej jest szukać wspólnego pola do dyskusji

Na podstawie tekstu w businessnewsdaily.com

Nowoczesna Firma S.A.