5 sposobów na duży projekt

5 sposobów na duży projekt fot. Victor1558/Flickr

Te pięć podpowiedzi pozwoli Ci zmierzyć się nawet z największym wyzwaniem w produktywny sposób.

Dla wielu ludzi najlepszym elementem dużego projektu jest jego zakończenie. Na samym początku często czują się zagubieni i przytłoczeni ilością nadchodzącej pracy. Jedni nie wiedzą w jaki sposób zabrać się do projektu, inni odsuwają go w czasie aż nie będą mieli wyboru.

Aby skutecznie zmierzyć się z takim wymagającym projektem, należy:

1. Zobacz, co cię blokuje

Cały czas odkładasz pracę nad projektem? brakuje Ci odpowiednich umiejętności, by poradzić sobie z taką pracą? A może to kwestia strachu? Zadaj sobie pytanie, co tak naprawdę powstrzymuje Cię przed zmierzeniem się z tym projektem i postaraj się to pokonać. Może to jakiś drobiazg - zabałaganione biurko albo hałasujący zespół?

2. Zacznij od końca

Nie ma potrzeby rozpoczynania pracy od ogromnego i szeroko zakrojonego researchu, bo okaże się, że połowa zdobytych informacji nie jest potrzebna. Może się także okazać, że trzeba szukać nowych informacji, które nie były uwzględnione za pierwszym razem.

Dlatego warto najpierw się pobieżnie dowiedzieć co jest potrzebne, na tej podstawie stworzyć ramowy plan pracy i uzupełniać go w miarę postępu prac.

3. Zdecyduj, co jest „wystarczająco dobre“

Perfekcjonizm nie jest dobrą drogą do zwycięstwa. Wręcz przeciwnie - cały czas jest coś do poprawienia. Dlatego warto zdecydować, jaki sposób wykonania pracy jest „wystarczający“ i trzymać się tego standardu.

Co więcej, nie w każdym zadaniu wymagane jest wykonanie na 6. Jeśli wymagane jest 4, zrób zadanie na 4 (albo na 4+ jeśli jesteś wyjątkowo ambitny) Jeśli starczy czasu i zasobów, można wrócić do zadania i je poprawić, gdy projekt będzie już gotowy.

4. Umiej odmawiać, umiej zlecać

Dla wielu ludzi odmawianie pomocy innym jest znacznie trudniejsze, niż wykonywanie ich pracy. Nie daj się w to wmieszać. Masz zespół ludzi, którzy mają Cię wspierać. dlatego rozdziel im zadania i ustal ostateczne daty oddania projektu. To pomoże im zmotywować się do pracy.

5. Motywuj nagrodami

Dla wielu ludzi porządne wykonanie pracy to wystarczająca motywacja. Jednak nie dla wszystkich. Niektórzy biorą się za pracę tylko ze strachu przed negatywnymi konsekwencjami nieoddania projektu na czas.

Zamiast kija, używaj marchewki. Nagradzaj się za każdy ważny etap w projekcie. Udało sie ukończyć ponad 25 procent? Czas na imprezę. A może nowy gadżet. Jeśli uda się ukończyć projekt wyjątkowym sukcesem, prawdopodobnie przyjdzie nagroda za niego, więc tym bardziej warto się nagrodzić za ciężką pracę.

Opracowano na podstawie tekstu z inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek