500 zł na dziecko – poznaj szczegóły projektu

500 zł na dziecko – poznaj szczegóły projektu www.istockphoto.com

500 zł na dziecko – kiedy rodzice mają szansę otrzymać je po raz pierwszy, komu będzie przysługiwać, a komu nie i jak się o nie ubiegać? Przedstawiamy szczegóły projektu.

500 zł na dziecko to jedna z najbardziej kontrowersyjnych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Jej realizacja oznacza z jednej strony bardzo duże wsparcie dla polskich rodzin, a z drugiej ogromny wydatek dla państwa. Według zapowiedzi Beaty Szydło, będzie to jeden z pierwszych projektów, zgłoszonych przez nowy rząd. Kiedy rodzice zaczną otrzymywać wsparcie, komu będzie przysługiwać, a komu nie i jak się o nie ubiegać? Przedstawiamy szczegóły projektu.

Kto dostanie 500 zł na dziecko?

500 zł na każde dziecko otrzymają rodziny biedniejsze. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” próg dochodowy, który będzie uprawniał do uzyskania świadczenia już na pierwsze dziecko, wynosi 800 zł w przeliczeniu na członka rodziny. Mniej rygorystyczne ograniczenia dotyczą rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym – w ich przypadku dochód na osobę nie może przekroczyć 1200 zł.

Rodziny lepiej sytuowane, których dochody nie mieszczą się w powyższych ramach, otrzymają 500 zł dopiero na drugie i kolejne dzieci. Jednak sytuacja, już po dwóch latach, może się zmienić. Projekt zakłada, że po tym okresie może zostać podwyższony próg dochodowy uprawniający do uzyskania dodatku również na pierwsze dziecko. Jego wysokość ma uwzględniać wskaźnik minimum egzystencji i minimum socjalnego.

Rodziny, które zakwalifikują się do uzyskania wsparcia, będą co miesiąc otrzymywać 500 zł na dziecko aż do momentu uzyskania przez nie pełnoletności.

500 zł na dziecko nie dla…

Z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita” wynika, że istnieją wyjątki od tych zasad, przez co nie każda rodzina spełniająca powyższe kryteria otrzyma 500 zł na dziecko. Dotacja nie zostanie przyznana rodzicom, których dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub posiada własne dziecko –małoletnie matki mogą jednak ubiegać się o świadczenie na własne pociechy. Wsparcie nie przysługuje także rodzinom zastępczym i tym, których dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, a także, gdy jeden z członków rodziny otrzymuje świadczenia rodzinne z innego kraju.

Podobne artykuły:

PiS zastrzega w projekcie także prawo do zaprzestania wypłaty dodatku, jeśli rodzice będą marnotrawić przyznane środki lub wydawać je niezgodnie z przeznaczeniem – podaje „Rzeczpospolita”. Jeśli zaistnieje ryzyko, że na dotacji nie skorzystają dzieci, gmina będzie mogła przyznawać świadczenia w formie rzeczowej, zamiast gotówki.

Co musi znaleźć się we wniosku?

Wniosek o dotację na dziecko należy złożyć wraz z dokumentem stwierdzającym wiek dziecka i zaświadczeniem o dochodzie, od którego odliczany jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Prawo do świadczenia ma być przyznawane na okres od 1 listopada do 31 października kolejnego roku.

500 zł na dziecko – od kiedy?

Termin wypłaty pierwszych dotacji różni się w zależności od źródeł. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., a świadczenia trafią do rodzin już w kwietniu. Z kolei Stanisław Karczewski, senator i szef sztabu wyborczego PiS, w rozmowie z radiową Trójką poinformował, że projekt może wejść w życie dopiero od połowy przyszłego roku. Na dokładne informacje w tej sprawie, trzeba jeszcze poczekać.

red.