6 pytań, które należy sobie zadać

6 pytań, które należy sobie zadać © Picture-Factory - Fotolia.com

Te sześć pytań pozwoli przypomnieć sobie swoją rolę w codziennych obowiązkach, a co za tym idzie, odzyskać skupienie i motywację, niezbędne by być produktywnym.

Robienie kariery to bardzo zajmująca sprawa. Łatwo jest wpaść w kierat codziennych obowiązków i wykonywać wszystko jak automat. Praca po 18 godzin na dobę nie sprzyja refleksji i niszcząco wpływa na motywację, a także na zdrowie.

Dlatego warto co jakiś czas po prostu przypomnieć sobie, dlaczego warto jednak wstać rano do pracy i czemu warto tę pracę wykonywać najlepiej, jak się da. A te pytania pozwolą łatwo wydobyć te informacje z pamięci.

1. Po co tu jestem?

To nie jest pytanie z gatunku tych wielkich i egzystencjalnych. Należy na nie odpowiedzieć na największym poziomie szczegółowości. Co mam dzisiaj do zrobienia tutaj, w tym miejscu?

Motywacja bierze się z prostych, przyziemnych celów, które łatwo zmierzyć. A te proste, przyziemne cele powinny być powiązane z tymi większymi, dla których tak ciężko pracujesz.

2. Co więcej mogę zrobić?

Pytanie, co jeszcze możesz zrobić w sytuacji, gdy nie wyrabiasz się z pracą, którą masz już teraz wydaje się dziwne. Ale to pytanie pozwala wykryć braki w obecnym planie działania. Być może brakuje ci konkretnych umiejętności, by lepiej radzić sobie ze swoimi codziennymi obowiązkami? A może od dłuższego czasu ignorujesz jakiś problem, który powraca i cały czas przeszkadza w osiągnięciu celu?

To pytanie pozwoli także pozbyć się nawału pracy, bo dzięki niemu odkryjesz, co możesz zrobić, by być lepiej zorganizowanym.

3. Co mogę sobie odpuścić?

W pędzie codziennej pracy priorytety potrafią zmieniać się z godziny na godzinę. Ważna jest umiejętność szybkiego dostosowania się do tych zmian.

Być może część Twoich planów straciła na aktualności  lub możesz osiągnąć ten sam efekt mniejszym kosztem? Dzięki temu pytaniu unikniesz wiele niepotrzebnej frustracji.

4. Jak mogę być bardziej efektywny?

Potrzeba jest matką wynalazków. Naciekawsze rozwiązania w kwestii efektywności pracy przychodzą do głowy w chwilach największego obciążenia pracą. Jeśli jest szybsza droga osiągnięcia celu, należy z niej skorzystać, a nie trzymać się starych rozwiązań tylko dlatego, że są znane.

5. Komu muszę podziękować?

Jeśli jesteś pod wrażeniem, jak dobrze pracują twoi pracownicy, podziękuj im. Nawet, jeśli praca was zalewa, nie należy o tym zapominać.

6. Jak mogę zacząć jutrzejszy dzień?

To oczywiście nie jest dobre pytanie o poranku, bo może odciągnąć od potrzeb i planów na ten konkretny dzień. Jednak zbyt długie zwlekanie z tym pytaniem może spowodować, że nawet jeśli coś sensownego przyjdzie do głowy, to nie będzie można tego w żaden sposób wykorzystać.

Robienie takich planów ma jeszcze jedną zaletę – pozwala uwolnić umysł od zmartwień i spokojnie iść spać. A następnego ranka od razu zabrać się za konieczne zadania.

Opracowano na podstawie tekstu w inc.com.

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek