8 rzeczy, których lepiej nie mówić na spotkaniu

8 rzeczy, których lepiej nie mówić na spotkaniu Fotolia

Marnowanie czasu to plaga spotkań biznesowych. W jaki sposób możesz wpłynąć na produktywność podczas spotkania? Unikaj tych ośmiu wyrażeń. Ludzie, z którymi pracujesz, będą ci wdzięczni.

1. Pozwól, że odniosę się do…

Komentarze i krytyka są potrzebne, pod warunkiem, że są konstruktywne i prowadzą do wypracowania lepszego rozwiązania. Jednak większość ludzi poprzez krytykę po prostu torpeduje pomysły innych. Jeśli twoja krytyka nic nie wnosi – zachowaj ją dla siebie.

2. Wysyłałem w tej sprawie email…

Powtarzanie w dyskusji informacji, które zostały przekazane w inny sposób to marnowanie czasu.

3. To drugorzędny problem

To częste zdanie na spotkaniach. Pojawia się jednak pytanie – drugorzędny wobec czego? Zależnie od działu, w jakim pracują dani ludzie, najwyższy priorytet może mieć dla nich co innego.

4. Nikt się z tobą w tej sprawie nie zgadza

To może być prawda, ale nie musi. Być może jedynie stara się zdyskredytować twój pomysł, bo jest realną alternatywą dla jego idei.

5. Nie ma złych pomysłów

Odrzucanie pomysłów z miejsca jest złym rozwiązaniem. Jednak często zły pomysł wychodzi od kogoś całkowicie niekompetentnego. Wtedy faktycznie, nie warto poświęcać temu więcej uwagi, niż to absolutnie konieczne.

6. To ja decyduję

To często powtarzane zdanie wskazuje, że prowadzący spotkanie chce zapanować nad dyskusją. A to zdanie.

7. Znajdźmy prawdziwego eksperta

Spotkania prowadzi się dla otwartego dialogu. Twierdzenie, że nikt z obecnych nie ma odpowiednich kwalifikacji oznacza, że spotkanie nie ma sensu. A poza ktoś, kto neguje kompetencje wszystkich wokół jest zwykłym „cymbałem”.

8. Omówmy to na kolejnym spotkaniu

Zdanie wskazuje, że właśnie zakończone spotkanie było marnotrawieniem czasu.

Jeśli po spotkaniu pozostało za wiele wniosków do opracowania, organizator spotkania powinien rozesłać informacje po wszystkich uczestnikach. 

Opracowano na podstawie inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek