Bezrobocie w dół. Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy wiceliderem w Europie

Bezrobocie w dół. Kosiniak-Kamysz: Jesteśmy wiceliderem w Europie Kurhan - Fotolia

Jak poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, w marcu stopa bezrobocia spadła do 11,7 proc (w lutym było to 12 proc.). Przypomnijmy, w marcu 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła 13,5 proc.

Według ministra to był kolejny dobry miesiąc na rynku pracy. Jak informuje PAP, jeśli utrzymają się dobre wskaźniki wzrostu gospodarczego, czyli wzrost powyżej 3 proc. PKB, a także jeśli sprawnie zostaną uruchomione Regionalne Programy Operacyjne i środki Funduszu Pracy, to już w wakacje  będziemy mogli się cieszyć jednocyfrowym bezrobociem.

Największa poprawa na Mazowszu

Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w marcu stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano na Mazowszu. Widać także poprawę na rynku pracy w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Jak podał Władysław Kosiniak-Kamysz, w porównaniu z lutym liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 53 tys. Natomiast jeśli porównamy ten wynik z marcem 2014 r. to będzie to 316 tys. mniej bezrobotnych.

115 tys. nowych miejsc pracy

W zeszłym miesiącu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej – poinformował minister. Jest to o 18 tys. więcej niż w lutym. – Jesteśmy wiceliderem w spadku bezrobocia w Europie, tylko Niemcy miały większą stopę spadku bezrobocia – powiedział Kosiniak-Kamysz. Przy tej okazji dokonał porównania danych Eurostatu z 2007 i 2015 r. W tym czasie Polska zanotowała spadek o 3 p.p., a Niemcy o 4,2 p.p. Z tej analizy wynika, że w tym czasie większość krajów UE notowała wzrosty stopy bezrobocia, natomiast średnia dla Unii wyniosła 2,3 p.p. wzrostu.

Jak wyliczyło MPiPS, w marcu było 1 mln 866 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.

red.