Biznes - dyplomacja - etykieta

Biznes - dyplomacja - etykieta Image courtesy of jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net

Co ma wspólnego biznes z etykietą i protokołem dyplomatycznym? Pozornie niewiele, ale w rzeczywistości - bardzo dużo! I to traktując je wyłącznie użytkowo, bez śladu snobizmu...

Motto: „To nie są pojęcia, które będą Ci schlebiać! Przeciwnie – możesz poznać kilka nieprzyjemnych prawd o sobie. Pomogą Ci one odnaleźć się w świecie prawdziwych biznesmenów i VIP - ów".

Tak właśnie, utylitarnie potraktujemy protokół dyplomatyczny. Zaledwie znajomość jego podstaw - podobnie, jak erystyki (sztuki prowadzenia sporów, rokowań), czy umiejętności wystąpień przed szerszym audytorium - już na wstępie daje nam przewagę nad partnerami lub choćby umożliwia natychmiastową orientację "kto jest kim", co bardzo przydaje się podczas rozmów handlowych i stwarza ogromną przewagę nad dyletantami w tych dziedzinach.

Podobne artykuły:


Znajomość etykiety oraz przestrzeganie zasad etyki budzi zaufanie partnera, jego przekonanie, że na nas można polegać, że nam można wierzyć - a w konkluzji, że z nami można i warto robić interesy!

Bez znajomości i przestrzegania zasad etyki, etykiety i protokółu dyplomatycznego niemożliwe jest zbudowanie własnego, pozytywnego obrazu w oczach partnera - biznesmena, urzędnika czy dyplomaty. A ta znajomość jest niestety rzadkością w polskim biznesie...

Pewien ambasador skarżył się kiedyś autorowi tych słów na jednego z pierwszej "pięćsetki" najbogatszych ludzi w Polsce, mówiąc: "Jeśli pan (tu nazwisko) jeszcze raz zwróci się do mnie publicznie per "eminencjo", to ja go chyba zastrzelę! Przez niego wszyscy się ze mnie śmieją..." I jak w tych warunkach tenże biznesmen mógł liczyć na przychylność ambasadora?

Oczywiście właściwe używanie tytułów będzie jednym z tematów naszych rozważań podczas odpowiedniego seminarium. Bardzo pomocna jest lektura książek napisanych przez ambasadorów Edwarda Pietkiewicza i Juliana Sutora.

Jak się zachować w określonych okolicznościach, by nie być posądzonym o (łagodnie mówiąc) braki ogłady? Braki takie występują na każdym poziomie zamożności i dyskredytują biznesmena bez względu na stan konta, czyniąc go czasem przedmiotem gry, przy jego całkowitej nieświadomości... Wypracowywane od wręcz tysięcy lat zasady protokółu dyplomatycznego przydają się w każdej sytuacji. Proponuję mikro-quiz:


W której kieszeni garnituru należy nosić chusteczkę do nosa?

  • Lewej/prawej kieszeni spodni?
  • Lewej/prawej zewnętrznej kieszeni marynarki?
  • Lewej/prawej wewnętrznej kieszeni marynarki?

Kurs na Sukces Andrzej Koziar Szkolenia