Biznes - dyplomacja - etykieta

Biznes - dyplomacja - etykieta Image courtesy of jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net

Co ma wspólnego biznes z etykietą i protokołem dyplomatycznym? Pozornie niewiele, ale w rzeczywistości - bardzo dużo! I to traktując je wyłącznie użytkowo, bez śladu snobizmu...

Osobnym tematem naszych sesji są tzw. imprezy integracyjne. Często szefowie nie wyobrażają sobie jakie możliwości dają takie spotkania, natomiast ich uczestnicy – ile pułapek kryją w swoich programach. 

Podstawy etykiety określa „savoir vivre na co dzień” rozpoczynając od kolejności powitań, zachowaniach przy biesiadnym stole, na pożegnaniach i podziękowaniach kończąc. Na przykład niedopuszczalne jest całowanie w rękę w stosunkach służbowych, gdyż stawia kobietę w dwuznacznej sytuacji, obniżając jej rolę służbową („Szef widzi we mnie kobietę, a nie współpracownika”) i wprowadza niepotrzebne zamieszanie (można „z rozpędu” pocałować w rękę … podwładnego!). Całowanie w rękę podwładnej przez szefa – zdarza się tylko w Polsce (nawet na najwyższych szczeblach) i stanowczo należy go unikać zwłaszcza, jeśli całowaniu w rękę towarzyszy podniesienie „na siłę” dłoni kobiety ku własnym ustom, bez skłonu głowy. Taki gest Zachodzie budzi w najlepszym przypadku zdziwienie, w gorszym – podejrzenie o molestowanie seksualne. Na Dalekim Wschodzie czy w państwach arabskich jest to absolutnie niedopuszczalne.

Podobne artykuły:Kolejny temat to KONDYCJA: doświadczony negocjator musi dbać o swój stan fizyczny i psychiczny, zwłaszcza przed ważnymi rozmowami. 

Często niedocenianą dziedziną, ściśle łączącą się z dyplomacją, jest sztuka komunikowania się. Tu należy zrobić bardzo wiele, także w świecie biznesu. Iluż nieporadnych wypowiedzi wysłuchujemy podczas spotkań i rozmów... Jak wybrnąć z faux pas? Okazuje się, że liczba zer na osobistym koncie mówcy często nie ma znaczenia. Strach pokrywany nonszalancją czy niewybrednym słownictwem – jest dla wprawnego oka i ucha – nie do ukrycia! Tremy nie mają tylko osoby pozbawione wyobraźni! Retoryka, erystyka, protokół dyplomatyczny oraz techniki przełamywania tremy, poznawania partnera (bez jego wiedzy) – to podstawowe tematy naszych seminariów. Odrębną dziedziną (bardzo często nieznaną – nawet na wysokich szczeblach) jest technika pracy z tłumaczem.

Podstawowe zasady rozmów

Dochodzą do tego podstawowe zasady prowadzenia rozmów i rokowań oraz korespondencji - zasadnicze części listu oficjalnego i służbowego - układ listu - wstępne i końcowe zwroty grzecznościowe, zasady pisania listów e-mailowych i łączność przez fax, rodzaje wizytówek i zasady ich wymiany, zaproszenia, dress code, rozpoznawanie osobistych cech charakteru partnera, poznanie jego mentalności, słabych i mocnych stron, najczęściej popełniane błędy.

Jak się zachować gdy gość odwiedza naszą firmę, kto powinien wyjechać po gościa na lotnisko, jak zorganizować zwiedzanie firmy i lunch służbowy? 

A plan rozsadzenia gości i nakrycia stołu? Wbrew pozorom plan stołu w dobrej restauracji, gościnnym domu lub w ambasadzie – nie różni się i nie ma w nim żadnego „zadęcia”. Różnice mogą być tylko w jakości nakryć i ich liczbie, zależnej od menu. Rozkład miejsc przy stole jest niezależny od miejsca spotkania (restauracja, ambasada, dom). Co podać, w jakiej kolejności, a czego nie podawać? To prawdziwe „pole minowe”. Warto też pamiętać, że zbyt bogate przyjęcie - nie jest dobrze widziane. Liczba i cena potraw czy napojów nie jest wyznacznikiem życzliwości, raczej dowodem chęci „pokazania się”. O sukcesie przyjęcia decyduje jego atmosfera.

Wynika z tego, że tematów do rozważań na sesjach nam nie zabraknie, brakować może jedynie czasu... Pamiętajmy również, że każdy publiczny występ to nie "dopust boży" - a znakomita okazja do zaprezentowania siebie. Czekając na zabranie głosu – oceń audytorium. Jeśli nie mówisz do swoich zaciekłych wrogów - nie ma się czego bać! Merytorycznych przeciwników trzeba umieć opanować słownie i niewerbalnie. Bierność słuchaczy wcale nie jest dowodem braku zainteresowania, Nie myśl też, iż wszyscy Cię uważnie słuchają. Nie bądź też pesymistą – bo te obawy mogą się spełnić i to przy Twojej wydatnej pomocy!

Podobne artykuły:

Kurs na Sukces Andrzej Koziar Szkolenia