Co łączy Leonardo da Vinci z Boeingiem?

Co łączy Leonardo da Vinci z Boeingiem? (stock.xchang)

Artykuł ukazał się w I wydaniu magazynu - The Target - Miesięcznik Ludzi Sukcesu - do ściągnięcia ze strony: www.henryjones.eu.

Wbrew pozorom mapowanie myśli nie jest wymysłem współczesności. Oglądając notatki wielkich geniuszy już na pierwszy rzut oka dostrzegamy ich nietuzinkowość i nieschematyczność. Można przypuszczać, że w pełni czytelne są one jedynie dla ich autora. Na przestrzeni wieków swoje myśli notowali w ten sposób wielcy myśliciele. Należeli do nich m.in. Karol Darwin, Mark Twain, Michał Anioł czy Leonardo da Vinci. Ich notatki charakteryzuje oszczędność w słowo pisane

Dorobek renesansu

Łatwo natomiast dostrzec mnogość odnośników, piktogramów a nawet precyzyjnych rysunków. Projektując swoje przełomowe wynalazki, m.in. maszyny latające, Leonardo nie notował gotowych, przemyślanych koncepcji. Tworzył koncepcje - notując. Pozwalał myślom spontanicznie płynąć i przybierać dowolny kształt. Intuicyjnie przelewał je na papier. Prawdopodobnie właśnie notatki da Vinci stały się inspiracją dla uporządkowania i nazwania metody mapowania w czasach współczesnych.

XXI wiek

Od 1970 roku metodę zgłębia i promuje Tony Buzan, zachęcając do jej stosowania zarówno uczniów, studentów jak i managerów. Mapy myśli to sposób notowania, który uczy kreatywnego myślenia, analizy, wnioskowania. Zachęca do odbiegania od utartych schematów myślowych, dzięki czemu zapisane na niej pomysły mogą zaskoczyć nawet nas samych!

Metoda Mind Mappingu jest coraz chętniej wykorzystywana przez uczniów i studentów na całym świecie. Pozwala w szybki i kreatywny sposób notować podczas wykładu, a także uczy analitycznego i samodzielnego myślenia. Polskie szkoły także zaczęły doceniać potencjał mapowania. Mapy myśli mają jednak dużo szersze zastosowanie. Coraz częściej metoda ta jest wykorzystywana przez managerów i liderów zespołów, jako praktyczne narzędzie. W pracy zespołowej sprawdza się, jako sposób notowania podczas burzy mózgów i wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań. Ponoć już sam Leonardo mawiał, iż mapowanie rozbudza kreatywność i „ożywia ducha inwencji”. Mapa jest także idealnym narzędziem planowania zarządzania sobą w czasie, albowiem pozwala w kreatywny i bardzo osobisty sposób zanotować: plan dnia, prezentacji, opracowywanie strategii działania. W życiu zawodowym i prywatnym w formie mapy możesz postawić cele czy też dokonać analizy problemu, wykorzystując spojrzenie wielokierunkowe, którego uczy mindmapping. Dzięki wykorzystaniu koloru, piktogramów i koncentracji na słowach-kluczach – tworzenie i wykorzystywanie map myśli podnosi poziom zapamiętania notowanych informacji. Wzmaga też naszą koncentrację a także kreatywność podczas ich wykonywania.

Zastosowań mapy myśli jest wiele, a ich wykorzystywanie przynosi wymierne korzyści wielkim korporacjom na całym świecie. Metoda Mind Mappingu została wdrożona do programu podnoszenia jakości w koncernie Boeing. Program pozwolił oszczędzić w ciągu jednego roku 10 milionów dolarów. Dzięki wdrożonej metodzie w ciągu jednego miesiąca wygenerowano projekty, których realizacja oznaczała kolejne milionowe oszczędności dla koncernu. Potencjał map dostrzegł Dr Mike Stanley, ujmując podręcznik projektu samolotu, którego napisanie zajęło 7 lat w jednej siedmiometrowej mapie myśli. Pozwoliło to znacząco skrócić okres szkolenia do kilku tygodni, co przyniosło kolejne oszczędności. Lista referencyjna firm wykorzystujących metodę Mind Mappingu jest bardzo długa, a znajduje się na niej międzynarodowych korporacji, takich jak: Coca-Cola, Nike, Procter and Gamble, Johnson & Johnson. Także w Polsce coraz więcej firm wdraża tę metodę w strategie rozwoju.

Każdy z nas jest managerem

Być może zastanawiasz się, czy mindmapping znalazłaby zastosowanie w Twoim życiu. Być może nie jesteś studentem, managerem, nie zarządzasz ludźmi ani projektami. Pamiętaj jednak, że zarządzasz na co dzień swoim największym kapitałem. To Twój mózg – zdolny tworzyć wspaniałe idee, wynalazki i dzieła sztuki. To w nim kryje się Twój wielki potencjał. Odkrywaj go każdego dnia. Stosuj metody wykorzystywane przez wybitnych myślicieli! Rozwijaj swoją kreatywność! Wykorzystaj mapowanie myśli dla stworzenia planu tygodnia czy stawiania sobie celów. Stwórz mapę myśli swoich mocnych stron i talentów. Codziennie twórz mapy skojarzeń – na dowolny temat. Pamiętaj, wszystkie skojarzenia podyktowane przez Twój mózg są dobre. To wspaniałe, rozwijające kreatywność ćwiczenie! Zaufaj swojej intuicji, twórz mapy myśli i obudź w sobie geniusza!

Podobne artykuły:Jowita Szabelska-Żołnierzak Henry Jones Group Poland