Co trzeci pracodawca będzie zatrudniał, co piąty podniesie wynagrodzenia

Co trzeci pracodawca będzie zatrudniał, co piąty podniesie wynagrodzenia Andres Rodriguez - Fotolia

21% firm zamierza podnieść wynagrodzenia dla pracowników. Szansą na dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy jest nowy rządowy projekt ustawy.

Zwiększenie zatrudnienia deklaruje 33% pracodawców. Aż 45% z nich ma firmy w zachodniej części Polski. Dwukrotnie słabszego tempa przyrostu miejsc pracy należy spodziewać się na północy i wschodzie kraju (odpowiednio 21% i 23%). Branżowym liderem rozwoju zatrudnienia jest sektor handlu i napraw (37%), a zaraz za nim znajdują się sektory produkcyjne (35%), budownictwo (34%) oraz transport i logistyka (33%) – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad.

„Aż 21% ankietowanych przedsiębiorców wskazało, że planuje w najbliższym czasie zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników. W porównaniu do naszego poprzedniego badania wskaźnik ten podniósł się o 3%” – mówi serwisowi infoWire.pl Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad Polska.

Podobne artykuły:

Wśród pracodawców, którzy deklarują chęć zwiększenia płac, 29% chce podnieść je o blisko 4%, natomiast aż 14% planuje wzrost wynagrodzeń o 10%.

Sytuacja na rynku pracy poprawia się. Największe trudności z wejściem na niego ma grupa osób poniżej 30. roku życia. Szansą dla nich jest nowy rządowy projekt ustawy. Zgodnie z jego założeniami pracodawca, który zatrudni osobę mającą mniej niż 30 lat, przez pierwszy rok jej pracy będzie otrzymywał dofinansowanie. W zamian firma zobowiąże się do zatrudniania młodego człowieka przez przynajmniej jeszcze jeden rok.

„Jak wynika z naszego sondażu, aż 85% pracodawców jest zainteresowanych tym projektem. 78% ankietowanych wskazało, że wpłynie on na zmniejszenie poziomu bezrobocia, a ponad połowa (58%) podkreśliła, że zwiększy zatrudnianie na umowę o pracę” – stwierdza ekspertka.