CV specjalisty IT okiem eksperta. 5 pytań i odpowiedzi

CV specjalisty IT okiem eksperta. 5 pytań i odpowiedzi Pixabay

Pracujesz w IT i chciałbyś zmienić pracę? Rozpoczynasz karierę w branży ICT? Nie wiesz jak stworzyć merytoryczne, atrakcyjne dla pracodawcy CV? Oto 5 kroków na zbudowanie swojej pozycji zawodowej.

Po pierwsze: od czego zacząć?

Z punktu widzenia CV specjalistycznego, a o takim mówimy w przypadku osób z branży IT, najważniejsze jest czytelne i możliwie najpełniejsze wyeksponowanie zdobytego doświadczenia zawodowego. Możliwie najpełniejsze nie oznacza bezkrytycznego i nie poddanego przemyślanej selekcji wpisywania każdej czynności „zawodowej”, jakiej podejmowaliśmy się w życiu zawodowym.

Do sporządzenia tej sekcji trzeba podejść z rozwagą, dokładnie ją przemyśleć i przeanalizować. Jak wynika z analiz specjalistów od rynku pracy, cytując choćby eye-trackingowe badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl, większość rekruterów w pierwszej kolejności zwraca uwagę na sekcję poświęconą doświadczeniu kandydata – jak wynika z badań jest to aż 45 proc. badanych[1].

Co jest najważniejsze zarówno dla specjalistów IT z dużym doświadczeniem, jak i tych, których kariera zawodowa dopiero się rozpoczyna? Znalezienie „złotego środka”, tak aby opisane doświadczenia nie były ani zbyt lakoniczne (wtedy rekruter nie będzie wiedział co osoba robiła na danym stanowisku, jeśli będzie dysponował tylko nazwami zajmowanych stanowisk), ani zbyt rozwlekłe i szczegółowe (rekruter dysponuje ograniczoną ilością czasu na analizę CV, poza tym czytanie zbyt długich wywodów o zadaniach na stanowisku, może go po prostu zniechęcić albo zwyczajnie zgubi wątek tej „zawodowej opowieści”).

Podsumowując: wymieniamy okresy zatrudnienia wraz z datami, wpisujemy nazwę firmy i nazwę zajmowanego stanowiska oraz w kilku zwięzłych punktach określamy zadania wykonywane na tym stanowisku.

Stąd możemy od razu przejść do drugiego pytania, nierozerwalnie związanego z pytaniem numer jeden, czyli…

Po drugie: czy CV musi mieć jedną stronę?

Zdecydowanie nie. Mit o jednostronicowym CV, jak mało który zakorzenił się w świadomości kandydatów, co więcej nawet mimo obecności w sieci wielu poradników, jak pisać CV, nadal ma się on dobrze i nie zamierza odejść w cień.

Trzeba pamiętać, że długość CV powinna być dopasowana do długości doświadczenia zawodowego, więc w przypadku osób z długim stażem pracy warto się skupić na doświadczeniach bezpośrednio korespondujących ze stanowiskiem na które aplikujemy, natomiast w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę czasem warto wspomnieć także o pracach niekoniecznie związanych z pożądanym stanowiskiem. W tym również przypadku warto wpisać, co taka dodatkowa praca wniosła w nasz rozwój.

Po trzecie: czym się wyróżnić z rzeszy innych kandydatów?

Jak w każdym przypadku, także i w tym lepsze jest wrogiem dobrego. Przekolorowane CV, które zawierają więcej obrazków niż treści, infografiki z których nic nie wynika, czy CV w postaci map mentalnych, są owszem bardzo efektowne, ładnie wyglądają i na pewno zwrócą na siebie uwagę rekrutera. Pytanie jakie należy sobie postawić, to czy po obejrzeniu takiego CV rekruter dowie się czegoś na temat osoby, którą ten dokument ma reprezentować. Jeśli uda nam się w gąszczu obrazków zachować spójny przekaz merytoryczny – to brawo jest to dobre CV. Jednak jeśli w pamięci rekrutera zapadł tylko kolorowy chaos – niestety forma przerosła treść.

W przypadku specjalistów z branży IT (może poza grafikami komputerowymi), warto też dodać, że osoba czytająca ten dokument będzie zwracała uwagę przede wszystkim na doświadczenie oraz umiejętności techniczne, a nie na wygląd CV. Oczywiście nie znaczy to, że CV ma być niechlujne, czy napisane bez jakiegokolwiek formatowania, jednak wygląd jest tu sprawą drugorzędną. Na rynku dostępnych jest wiele szablonów profesjonalnych biznesowych CV, a nawet jeśli nie mamy ochoty z nich korzystać sam edytor tekstu wychodzi naprzeciw, oferując wiele możliwości stworzenia ciekawego i czytelnego dokumentu.

Podobne artykuły:

Uniwersalna rada: jeśli nie mamy pomysłu na graficzną odsłonę naszego szablonu CV, skupmy się na treści i na poprawnym formatowaniu – będzie to profesjonalne ujęcie umiejętności i doświadczenia, a nie zamaskowanie fajerwerkami braków w życiorysie zawodowym.

Po czwarte: jakie zdjęcie?

Tylko „dobre”. Jeśli takowego nie posiadamy – lepiej jest ze zdjęcia w CV zrezygnować.

Absolutnie niedozwolone w CV profesjonalisty są zdjęcia z imprez (np. z kieliszkiem). Na cenzurowanym znajdują się tu też zdjęcia „wycięte z dowodu osobistego” (czasem niestety dosłownie wycięte…), zdjęcia gdzie obok widać połówkę głowy naszej „drugiej połówki”, no i niestety ukochane zdjęcia z wakacji. Zdjęcie powinno być wyraźne i dobrze wkomponowane w całość CV. Jednak umieszczenie zdjęcia biznesowego nie oznacza, że musi ono być sztywne. Pamiętajmy, że mamy się pokazać z jak najlepszej strony, więc mile widziane są zdjęcia, na których się uśmiechamy, chcemy pokazać, że fajnie byłoby się z nami spotkać, bo jesteśmy osobą z którą warto porozmawiać. Nie musi to być zdjęcie tzw. legitymacyjne, choć jest ono dobrym wyjściem z sytuacji gdy koniecznie chcemy zamieścić fotografię, ale nie dysponujemy innym profesjonalnym zdjęciem.

Uniwersalna rada: wbrew obiegowej opinii rekruterzy nie ocenią lepiej CV, w których jest zdjęcie. Należy pamiętać, że oceniane ma być doświadczenie, a nie wygląd zewnętrzny, zwłaszcza w przypadku stanowisk specjalistycznych, o jakich mówimy w obszarze IT.

Po piąte: kompetencje, umiejętności – czy i gdzie je wyszczególniać?

Oczywiście, jest to jeden z niezbędnych elementów dobrego CV specjalisty IT. Najlepiej jest wyszczególnić kluczowe, z pozycji stanowiska na jakie aplikujemy kompetencje, na pierwszej stronie CV. Dobrym pomysłem, np. w przypadku programistów jest umieszczenie przy danej umiejętności skali zaawansowania, np. 1-5. Umożliwi to rekruterom na dokładniejsze zapoznanie się z aplikacją, dodatkowo pozwoli kandydatowi wyróżnić się na tle innych. Oczywiście przy wymienianiu swoich umiejętności należy także zachować rozsądek – warto wyszczególnić najbardziej te, które zawarte były w ogłoszeniu rekrutacyjnym, na które odpowiadamy – można mieć wtedy pewność, że rekruter nie przeoczy CV zawierającego pożądane „słowa kluczowe”. Skoro mowa o słowach kluczowych – wymienienie w CV kompetencji w postaci tychże, ułatwia także spozycjonowanie aplikacji w bazach danych. W dobie ATSów i różnego typu agregatorów jest to niezmiernie ważne, aby CV nie przepadło gdzieś w gigabajtach danych. Dobrze identyfikując słowa kluczowe i umiejętności w CV, zwiększamy szansę na wyszukanie naszej aplikacji także w przyszłości, przy innych projektach, kiedy rekruter używa wyszukiwarki, aby dokonać selekcji CV zapisanych w bazie danych.

Nie od dzisiaj wiadomo, że rynek specjalistów IT jest rynkiem kandydata – to kandydaci przebierają w ofertach od pracodawców, nie na odwrót. Jednak nawet w przypadku, kiedy to rekruterzy zabiegają o kontakt ze strony kandydatów, należy zadbać o naszą zawodową wizytówkę, jakim jest CV. Nawet jeśli mamy pewność, że rekruter zapozna się z naszą aplikacją, gdyż jesteśmy rzadkim i poszukiwanym na rynku specjalistą IT, warto zadbać, aby dzięki CV zapamiętano nas dobrze i aby wizerunek profesjonalisty towarzyszył nam od momentu przesłania dokumentów aplikacyjnych.


[1] Raport Pracuj.pl „ CV okiem rekruterów”; http://kariera.pracuj.pl/dokumenty-rekrutacyjne/w-cv-najwazniejsze-jest-doswiadczenie/

QiBit Paulina Młodzianka