Czego nie robić na rozmowie rekrutacyjnej?

Czego nie robić na rozmowie rekrutacyjnej? NF.pl

Rozmowa kwalifikacyjna może być jednym z najważniejszych spotkań w życiu. Przygotowanie się do niej we właściwy sposób może zaważyć na naszej karierze.

Wystarczy jeden błąd w trakcie rozmowy, by nasza zawodowa przyszłość została przekreślona, a praca marzeń przeszła nam koło nosa. Ubiór, sposób mówienia i zaangażowanie – to wszystko ma ogromne znaczenie, gdy przyjdzie nam stanąć oko w oko z rekruterem. Jakich błędów wystrzegać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rocznie rekruter przeprowadza nawet kilkadziesiąt rozmów kwalifikacyjnych, statystyczny Polak w ciągu całej kariery przechodzi tylko kilkanaście. Nic więc dziwnego, że dla rekrutera rozmowa kwalifikacyjna to chleb powszedni, dla kandydata stresujące i wymagające doświadczenie, od którego zależy jego kariera. Odpowiednie przygotowanie pozwoli nie tylko dobrze wypaść na interview, ale być może zapewnić sobie pracę na wymarzonym stanowisku.

Niestety, większość z nas popełnia podstawowe błędy w staraniach o pracę, a na rozmowie kwalifikacyjnej potykają się nawet najlepsi kandydaci. Zaproszenie na spotkanie z rekruterem to ogromne wyróżnienie, bo spośród wielu kandydatur to właśnie nasza spodobała się pracodawcy. Niewłaściwe podeście do rozmowy kwalifikacyjnej, przekreśli starania, jakie włożyliśmy w przygotowanie CV i listu motywacyjnego. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a rozmowa kwalifikacyjna będzie tylko formalnością.

1. Najważniejsze pierwsze wrażenie

Forbes jako jeden z najczęściej popełnianych błędów na rozmowach kwalifikacyjnych wymienia niewłaściwy ubiór. Nie ma co ukrywać, że wygląd, zwłaszcza przy pierwszy spotkaniu ma znaczenie, a podczas rozmowy o pracę szczególnie. Nie chodzi jednak o to, by wystroić się, jak na wręczenie Oscarów, ale by ubiór był dopasowany do sytuacji. Choć na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje formalny strój, nie musi to być od razu garnitur.

Strój powinien wpasowywać się w kulturę pracy w firmie, w której staramy się o posadę – podkreśla Forbes i wymienia ubrania, których raczej powinniśmy się wystrzegać przy takiej okazji. Głęboki dekolt, krótkie spódniczki, krótki rękaw, jeansy czy ekstrawaganckie dodatki w tym wypadku odpadają. Wygląd ma być schludny, elegancki, ale przede wszystkim wygodny, bo od tego zależy komfort podczas rozmowy. Przed spotkaniem warto dowiedzieć się czegoś o kulturze panującej w danej firmie. To podpowie nam, jak się ubrać na rozmowę.

2. Mowa ciała

Nie dotykaj twarzy, nie kręć włosami, wąsami i nie drap się po brodzie. To obrzydliwe i rozpraszające – czytamy na portalu tvn24bis.pl. Mowa ciała odgrywa ogromne znaczenie. To z niej rekruter odczytuje nasz aktualny stan emocjonalny, a tym samym dowiaduje się, jak zachowujemy się w stresujących sytuacjach, a do takich właśnie należy rozmowa kwalifikacyjna. Forbes podkreśla, że słowa to 7% naszej komunikacji, resztę stanowią gesty. Niewłaściwa mimika, nadmierna gestykulacja, zamknięta postawa i sztuczny śmiech świadczą o braku pewności siebie, a przecież kandydatowi zależy na dostaniu tej pracy.

Rozmowa oznacza, że mamy wejść w interakcję z rekruterem, odpowiadać na jego pytania wyczerpująco a nie rozciągle. – Mrukliwość czy gadatliwość mogą zostać źle odebrane i zatrą rzeczywisty obraz naszych kompetencji – odpowiada Halina Goral z portalu ogłoszeń o pracę GoWork

3. Przygotowanie to podstawa

Nie ma nic gorszego niż nieprzygotowany kandydat. Z reguły wiemy do jakiej firmy udajemy się na rozmowę i jakiego stanowiska będzie ona dotyczyła. Zrobienie researchu o firmie, zakresie obowiązków, a przede wszystkim przygotowanie się do odpowiadania na pytania nie powinno stanowić problemu. Piotr Sosnowski z Interviewme podkreśla, że istnieje szereg pytań, których możemy, a nawet powinniśmy spodziewać się rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Jakie są Pana/Pani oczekiwania?
  • Ile chce Pan/Pani zarabiać?
  • Jakie są Pana/Pani plany zawodowe?
  • Gdzie widzi się Pan/ Pani za dziesięć lat?

To tylko niektóre z pytań, jakie możemy usłyszeć od rekrutera. Od odpowiedzi kandydata może zależeć jego kariera w danej firmie, dlatego powinien się do tego przygotować. – Nigdy nie mów, że nie wiesz, co chcesz w życiu robić. To sprawia, że wydajesz się człowiekiem zagubionym – zaznacza tvn24bis.pl. Przed rozmową kandydat powinien zebrać również jak najwięcej informacji o samej firmie, jej planach i opracować propozycje rozwiązań, przedstawić swoje pomysły.

4. Krytykę zachowaj dla siebie

Zarówno jeśli chodzi o swojego byłego lub jeszcze aktualnego pracodawcę, jak i o firmę, w której odbywa się rozmowa kwalifikacyjna. W ten sposób kandydat zrazi do siebie rozmówcę, który uzna go za nielojalnego i niewdzięcznego, a takiego pracownika nikt nie chce zatrudniać. Lepiej zwrócić uwagę na to, co dobrego wynieśliśmy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, a co na pewno przyda nam się w nowej pracy. – Kłamstwo też nie jest dobrą strategią. Niestety takie działanie przynosi skutki odwrotne od zamierzonych, gdyż rekruterzy, zadając szczegółowe pytania są w stanie szybko złapać „bajkopisarza” na kłamstwie – podkreśla Halina Goral z GoWork.

5. Okaż zaangażowanie

Pokazywanie, że nie zależy nam na pracy na pewno jej nam nie-pomoże zdobyć. Brak zaangażowania może zostać odebrany jako lekceważenie zarówno rekrutera, jak i samego miejsca pracy. Nawet jeśli rozmowa nie dotyczy naszej wymarzonej posady, wypada odpowiednio się na niej zachowywać. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest równoznaczna z podpisaniem umowy. Jeśli więc zaproponowane warunki nie będą nam odpowiadać, nie musimy jej przyjmować. Zadawanie pytań o zakres obowiązków czy działalność firmy zawsze dobrze świadczy o kandydacie.

O takich zasadach, jak punktualność, podanie ręki na przywitanie czy podziękowanie za rozmowę nie trzeba chyba wspominać. To zasady świadczące nie tyle o naszych kompetencjach, ale kulturze osobistej, a ta w pracy jest zawsze mile widziana.