Czy Twoje życie jest Twoim sukcesem?

Czy Twoje życie jest Twoim sukcesem? www.sxc.hu/profile/african_fi

Są wakacje. Bardzo dobry czas i miejsce na to, żeby spojrzeć na swoje życie z perspektywy i zadać sobie kilka ważnych pytań.

Wyjeżdżając na wakacje zostawiamy za sobą wszystkie problemy, obowiązki, stresy, konflikty itp i zyskujemy dystans konieczny do tego, by obiektywnie spojrzeć na swoje życie. Być może lecisz na urlop samolotem i dosłownie odrywasz się od ziemi zostawiając wszystko za sobą. Myśląc o swoim życiu z perspektywy wakacji, wyobraź sobie, że widzisz je z oddali. Spójrz na swoje życie z okienka samolotu, zobacz je z dużej perspektywy. A teraz zadaj sobie ważne pytanie: czy Twoje życie jest Twoim sukcesem?


No właśnie, ale pewnie zanim odpowiesz na to pytanie, zadasz sobie inne: czym jest sukces? Zaryzykuję stwierdzenie, że miarą sukcesu nie jest władza, pieniądze, stanowisko czy status społeczny, co może przyjdzie Ci na myśl w pierwszej chwili. Miarą prawdziwego sukcesu życiowego jest poczucie spełnienia. Poczucie spełnienia, w wyniku którego odczuwasz satysfakcję i zadowolenie ze swojego życia. To teraz spójrz jeszcze raz na swoje życie z lotu ptaka i raz jeszcze odpowiedz sobie na pytanie: czy moje życie jest moim sukcesem? Na ile, w skali od 1 do 10 odczuwam zadowolenie ze swojego życia? Jeśli ocena, którą sobie przyznasz jest mniejsza od 10 pora przyjrzeć się swojemu życiu bardziej uważnie. Zasługujesz na najwyższą notę! Przejrzyj poszczególne obszary Twojego życia. Na ile oceniasz swoje zadowolenie ze swojego zdrowia, z jakości relacji z innymi ludźmi, ze swojego związku, ze swojej rodziny, ze swojej pracy, ze swojego rozwoju osobistego, z wypoczynku i relaksu? Odczuwasz balans praca - życie? W jaki obszar swojego życia inwestujesz ostatnio najwięcej czasu i energii? Jakie masz tego efekty? Który obszar Twojego życia na tym cierpi i wymaga Twojej szczególnej uwagi?

Co jest najważniejsze w życiu?

To teraz pójdźmy dalej. Zadaj sobie kolejne pytanie, co jest dla mnie najważniejsze w życiu? Weź kartkę papieru i zapisz trzy wartości. Na ile w tej chwili od 1 do 10 realizujesz trzy najważniejsze Twoje wartości? Nie wiem, czy wiesz, ale poczucie zadowolenia z życia bardzo ściśle wiąże się z tym, na ile zajmujesz się najważniejszymi dla Ciebie sprawami!To takie proste! Przestań zajmować się tysiącem spraw, które są mniej ważne i mniej pilne i zajmij się sprawami naprawdę ważnymi dla Ciebie! Ważna jest dla Ciebie rodzina? W jaki sposób dbasz o rodzinę? Co dla niej robisz? Ile czasu, uwagi i energii poświęcasz swojej rodzinie? Ważne jest dla Ciebie zdrowie? Jak dbasz o swoje zdrowie? Badasz się regularnie? Odżywiasz zdrowo? A może wysypiasz się albo uprawiasz regularnie jakiś sport? Ważna jest dla Ciebie miłość? W jaki sposób ją okazujesz? Jak o nią dbasz?

Jakie będzie Twoje życie za 5,10 czy 15 lat?

No dobrze, może nie wszystkie odpowiedzi Cię usatysfakcjonowały, ale to nic takiego! Teraz przynajmniej wiesz! Wiesz, jak jest i wiesz, co chcesz zmienić! A teraz weź odpowiedzialność za swoje życie! Często jest tak, że za różne nasze niepowodzenia obwiniamy tych innych albo sytuację albo szczególne okoliczności. Wiedz, że osobiście odpowiadasz za swoje życie! W tym za swoje sukcesy i za swoje porażki! Twoje życie zależy od Ciebie! Poczucie spełnienia w życiu zależy od Ciebie! Możesz zmienić swoje życie! Jak, zapytasz? Zmieniając siebie. Bo zmieniając siebie, zmieniasz świat! Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, znajdź kogoś, kto Ci w tym pomoże! Przyjaciela, psychoterapeutę, coacha. Zrób porządek w swoim życiu! Określ, do czego dążysz! Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie za 5, 10, 15 lat? Zastanów się, jak konkretnie każdego dnia, możesz realizować ważne dla Ciebie wartości?

No dobrze, dosyć tych pytań. W końcu jesteś na wakacjach! Wypocznij, naładuj akumulatory a po powrocie z wakacji zakasaj rękawy i zmień swoje życie tak, by za rok, oglądając swoje życie z okna samolotu, którym polecisz na kolejne wakacje, patrząc na swoje życie z dystansu móc sobie śmiało powiedzieć: TAK, JESTEM ZADOWOLONA/Y ZE SWOJEGO ŻYCIA NA 10! Mam udany związek, pracę, w której się realizuję, cudowną rodzinę, wspaniałe relacje z ludźmi. Po prostu mam poczucie spełnienia w życiu! I tego Ci życzę z całego serca!

Podobne artykuły:
Malanowicz Kamila Coach4U