Czym tak naprawdę jest networking?

Czym tak naprawdę jest networking? sxc.hu

Jest wielka różnica między znalezieniem pracy dzięki temu, że ktoś polecił nasze kompetencje, a sytuacją, gdy kryterium zatrudnienia jest bycie czyjąś kuzynką.

Rozmowa z Beatą Kapcewicz, coachem, prezesem firmy Architekci Kariery, autorką książki "Networking w karierze"

W networkingu ważne jest, żeby mieć dużo kontaktów, ale nie jest to warunek wystarczający. Networking to przede wszystkim relacje i ich wartość. Daję coś od siebie i dostaję coś od innych - czytamy w Pulsie Biznesu.

W Polsce networking nie jest tak popularny jak na Zachodzie być może dlatego, że budzi negatywne skojarzenia, zwłaszcza u ludzi, którzy pamiętają "stare czasy". Odbierany jest zwykle jako szukanie pracy "po znajomości" i równoznaczny z zasadą: "nie ważne, co umiesz, ważne, kogo znasz". Inaczej jest w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, gdzie sieć kontaktów jest postrzegana bardzo pozytywnie.

Jest wielka różnica między sytuacją, kiedy znajduję pracę dzięki osobom, które znając moje zalety zawodowe polecają mnie, dając dobre referencje, a sytuacją, gdy kryterium decydującym o zatrudnieniu jest fakt bycia kuzynką.

Networking, który dziś święci sukcesy na świecie, wynika z tego, że znając czyjąś wartość mogę go zarekomendować. Jeśli ta osoba nie jest wcale taka dobra w tym czym się zajmuje, a ja polecę ją znajomemu, to cała nasza trójka ma problem. Ale to ja jestem niewiarygodna. Niewielu zaryzykuje własną markę, by zarekomendować kogoś, kogo nie są pewni.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów