Darmowe staże – nawet niewolnicy dostawali za pracę jedzenie

Darmowe staże – nawet niewolnicy dostawali za pracę jedzenie materiały PR

Nie ma co kpić z darmowych staży. Pracodawcy muszą przecież porównać 10 osób i zatrudnić tę, która wykaże najlepsze predyspozycje do pracy. Młodzi ludzie, którzy pracują za darmo powinni jeszcze być wdzięczni za możliwość nauki.

I w zasadzie to dla pracodawcy są kosztem, bo zużywają prąd, kawę i marnują czas doświadczonych etatowych pracowników. Dziwię się jeszcze, że firmy prowadzą tego rodzaju charytatywną działalność, być może w przyszłym roku dofinansowywał je będzie Jurek Owsiak.

Dobra, rozpędziłem się. Bądźmy ludźmi poważnymi i odpowiedzialnymi. Uczesanymi i przezornymi. Potraktujmy temat poważnie.

Co faktycznie daje nam bezpłatny staż?

Doświadczenie zawodowe – nie sądzę. Wielokrotnie trafiały do mnie do zatrudnienia osoby z ukończonym tygodniowym, miesięcznym, trzymiesięcznym, a w jednej ekstremalnej sytuacji półrocznym bezpłatnym stażem. W jednym wypadku traktowałem taką aplikację poważnie i to nie ze względu na staż, ale raczej z uwagi na cechy osobowościowe kandydata. Nie da się zdobyć doświadczenia zawodowego w trzy miesiące.

Możliwość rozwoju – jako barista

Nikt nie powierza stażystom poważnych zadań. Selekcja dokumentów, parzenie kawy, segregowanie szafek, wykonywanie prostych prac, których nikt inny nie tknie. Jeśli chcemy się czegoś nauczyć, nie potrzebujemy do tego stażu. Prawdę mówiąc żaden rozsądny pracodawca nie zaproponuje osobie, której nie ufa, odpowiedzialnych zadań. Powód jest prosty – nad stażystami nie ma żadnej kontroli. Jedyne co można im zrobić, to wystawić negatywną opinię po zakończeniu pracy. Nie można posłać takiej opinii do innych firm, w zasadzie więc eksstażysta musiałby być szalony, żeby pokazywać ją potencjalnym pracodawcom, którzy dla odmiany zaproponowaliby wynagrodzenie.

Szansę na karierę

Tę mamy w firmach, w których pracodawcy inwestują w swoje kadry. Każdy pracownik jest ryzykiem, inwestycją. Każda firma zdaje sobie z tego ryzyka sprawę. Jeśli za coś nie płacimy, nie szanujemy tego. Nie ma więc co oczekiwać, że zaimponujemy komuś pracą za darmo.

Podobne artykuły:

Możliwość nawiązania kontaktów

To jest jedyna, naprawdę jedyna korzyść z bezpłatnego stażu. Możemy zaprezentować się jako osoba, której poszukuje pracodawca. Możemy poznać specjalistów z branży i możemy zdobyć zaufanie współpracowników, zdobywając tym samym przewagę nad innymi kandydatami. Kontakty są bezcenne, tak więc nie można tutaj w żaden sposób ich wycenić.

Zatrudnienie – to nie jest korzyść z bezpłatnego stażu

Dlaczego nie? Bo przynajmniej 50 proc. firm, które staże oferują, nie przewiduje przyszłego zatrudnienia stażystów. To jest korzyść, którą możemy wynieść z kontaktów, które nawiązaliśmy. Jeśli faktycznie spodoba się komuś nasza osoba, to dostaniemy pracę. Jak jednak wiadomo, łaska pańska na pstrym koniu jeździ.

Dlatego apeluję do wszystkich, którzy rozważają pracę za darmo – zastanówcie się 10 razy, zanim zdecydujecie się przedłużać swój proces rekrutacji o miesiąc (albo i dłużej!), czy możecie liczyć potem na zatrudnienie i jak bardzo potrzebujecie kontaktów. Jeśli bilans zysków/strat wychodzi pomyślnie – pracujcie za darmo. W przeciwnym wypadku lepiej udać się do dobrego konsultanta kariery z pewnością, że znajdziemy pracę, za którą dostaniemy pieniądze.


CV Expert Maciej Dachowiec