Dobre sposoby na lepsze skupienie w pracy

Dobre sposoby na lepsze skupienie w pracy Kruk S.A.

Jeśli nie masz tego szczęścia, by pracować samemu, najprawdopodobniej ludzie z twojej firmy cały czas ci przeszkadzają.

Choć człowiek to stadne zwierzę, a wielu managerów uważa, że praca w grupie, która umożliwia na przykład wymianę pomysłów, jest skuteczniejsza niż praca samemu, badania dowodzą, że biuro potrafi kompletnie rozproszyć pracownika.

Jeśli masz już dość bezproduktywnego plotkowania lub kolegów, którzy ciągle opowiadają o swoich dzieciach, mamy dla ciebie kilka porad:

Kup słuchawki, które tłumią hałas

Słuchawki stanowią wyraźny komunikat dla otoczenia - „Nie przeszkadzajcie mi, pracuję“. Poza tym usuwają większość dźwięków, na przykład sąsiada przeżuwającego kanapkę. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć mimo ich wysokiej ceny.

Ustalaj czas bez rozmów

Jason Fried, współzałożyciel firmy 37signals ustanowił w swojej firmie „czwartek bez rozmów“. Wskazuje, że każdy pierwszy czwartek miesiąca jest dniem bez rozmów, gdy pracownicy zupełnie nie mogą się do siebie odzywać. - Danie komuś spokoju, by dokończył zaległe projekty to najlepszy prezent - mówi.

Nie zapraszaj ludzi do swojej przestrzeni

Nie rozdawaj cukierków i nie plotkuj. A przede wszystkim upewnij się, że nikt nie przystaje obok twojego biurka.

Unikaj open space

Upchnięcie ludzi na otwartej przestrzeni, biurko w biurko, to dobry pomysł? Nie bardzo. Badania wskazują, że pracownicy open space są zazwyczaj niezadowoleni z warunków, w jakich pracują. I spada ich produktywność.

Jeśli masz coś ważnego do zrobienia, co wymaga od ciebie pełnego skupienia - uciekaj. Do salki konferencyjnej, kawiarni w sąsiedztwie lub nawet do biblioteki. Musisz jednak wcześnie poinformować wszystkich gdzie i dlaczego idziesz.

Ważne spotkania przenieś na koniec dnia

Świadomość, że wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane wieczorem wpływa dobrze na pracowników. Co więcej, fakt, że spotkanie ma miejsce w okolicy końca pracy motywuje ich, by wyrażali się zwięźle i konkretnie.

Pracuj zdalnie

Managerowie często mają wątpliwości odnośnie pracy zdalnej - jeśli jedna osoba będzie mogła, wszyscy będą chcieli. poza tym człowiek pracujący zdalnie prawdopodobnie będzie robił w czasie pracy inne, niezwiązane z jego służbowymi zadaniami, rzeczy.

Jednak wielu pracowników może zyskać na pracy zdalnej. A ci, którzy pracują w biurze potrafią „rozpuścić“ swój czas na wiele sposobów, na przykład często chodząc na papierosa lub długo jedząc lunch.

Zbuduj cyfrowy mur

Nie wszystkie czynniki rozpraszające przychodzą z biura. Czasem jesteś największym wrogiem własnego skupienia - gdy nie możesz opanować chęci wejścia na Facebooka. Jeśli masz skłonność do sprawdzania maila i portali społecznościowych co kilka minut, istnieją aplikacje, które cię wspomogą

Stay Focusd jest rozszerzeniem dla Google Chrome, które umożliwia zablokowanie określonej strony na określony czas. Idderall jest podobnym narzędziem dla Firefoxa.

WasteNoTime to rozszerzenie dla Chrome i Safari, które, oprócz blokowania stron, pozwala prześledzić jak dużo czasu spędzasz na każdej z 10 najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Wyniki mogą zaskoczyć.

Opracowano na podstawie tekstu z Inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek