Gdy praca nad projektem staje się nużąca

Gdy praca nad projektem staje się nużąca Fotolia

Od dłuższego czasu pracujesz nad skomplikowanym projektem. Lub robisz dwudziesty projekt, który prawie niczym się nie różni od poprzednich. Jak w takich przypadkach zapobiec wypaleniu i jak się zmotywować?

To, co często działa, kiedy czuję spadek motywacji – to przypomnienie sobie pierwotnych pobudek – po co to robię? Co mnie przyciągnęło w pierwszej chwili?

Czasem gdzieś po drodze gubi się to, co najważniejsze – swoją prywatną motywację do zrobienia czegoś. I z tą metodą fantastyczne jest jest to, że ona działa nie tylko w kontekście projektów, ale w każdym obszarze życia.

Jeśli masz trudne chwile z partnerem – przypomnij sobie – co Cię pierwotnie zachwyciło? Taka perspektywa pozwala się skupić na tym, co ważne.

Z innych rzeczy, które warto zrobić w momencie „wypalania” - szczególnie jeśli projekt jest powtarzalny - to całkowicie zmienić sposób realizacji. Jeśli masz wrażenie, że sposób, w który projekt jest teraz realizowany – jest najlepszy - to na 90% tylko wrażenie.

Zbierz zespół i wymyślcie inną metodę, np. taką która pozwoli skrócić czas realizacji albo poprawi jakość. Zaproponuj ludziom zmianę ról w zespole – niech każdy nauczy się czegoś nowego. Już sama zamiana spowoduje zmianę sposobu realizacji.

Ciągłe szukanie nowych dróg rozwija Ciebie i zespół, uelastycznia, zazwyczaj prowadzi do niespodziewanych optymalizacji.

I jeszcze jedna rzecz – zadbaj o ciepłą, wspierającą, przyjazną atmosferę. Trudno się wypalić wśród ludzi, z którymi lubisz przebywać. Praca w dużym stopniu zaspokaja nasze  potrzeby bycia z ludźmi. Zadbaj o jakość tego doświadczenia.

Sylwia Zawada

Sylwia Zawada