Jak być większym optymistą?

Jak być większym optymistą? Shutterstock

Chcesz, by szanse rosły a przeszkody malały? Bądź optymistą. Nastawienie jest jednym z najważniejszych elementów sukcesu. Oto kilka prostych porad, jak zachować optymizm w trudnych sytuacjach.

1. Zacznij dobrze każdy dzień

Zaraz po wstaniu z łóżka, pomyśl „dzisiaj spotka mnie coś wspaniałego!”. Być może nie zdarzy się nic niezwykłego tego dnia, ale z pewnością znajdziesz coś dobrego, bo będziesz tego wypatrywać.

2. Zakładaj, że inni chcą dobrze

Nawet, jeśli ktoś zachowuje się dziwnie lub niezrozumiale, nie przypisuj mu złych motywów. Myślenie, że innymi kieruje chęć czynienia zła, wykrzywia postrzeganie ich wszystkich czynów, nie tylko tych złych.

Tak naprawdę nie można wiedzieć dokładnie co myślą inni. Najczęściej jednak po prostu robią co mogą, by ich praca była wykonana dobrze i nikt nie robi szkód celowo.

3. Unikaj ponurych rozmów

Choć pełne emocji, kłótnie o politykę i religię są zazwyczaj zupełnie bezproduktywne. Czasem po prostu lepiej się wycofać, nawet, jeśli rozmówca ma uważać, że wygrał kłótnię. A w pracy ważniejsze od wygrywania kłótni jest szybkie i solidne wykonywanie swojej roboty.

4. Skup się na wynikach

Zamiast martwić się tym, co mogło pójść źle, skup się na efektach swojej pracy. Jeśli wszystko idzie dobrze, nie ma potrzeby przejmować się. Na zmartwienia przyjdzie czas, gdy zacznie się coś psuć.

5. Popraw swoją jakość życia

Nie muszą to być gigantyczne zmiany i inwestycja w większe mieszkanie. Możesz na przykład raz dziennie wypić kieliszek wyśmienitego wina lub zjeść kawałek naprawdę pysznej czekolady. Niech to będzie wzór, według którego czerpiesz przyjemność z życia. A przyjemność płynąca z życia rzutuje na sposób, w jaki je postrzegasz.

6. Nagradzaj się

Nie zabieraj się za kolejne zadanie bez nagrody dla siebie, nawet jeśli tą nagrodą jest kilka minut odpoczynku z uśmiechem na ustach. Nagradzaj także innych – uśmiechaj się do nich i nie skąp pochwał.

7. Skup się na przyszłości

Żyj z przekonaniem, że niezależnie od tego jak jest ci teraz dobrze, najlepsze jeszcze przed tobą. Być może jeszcze nie dzisiaj i nie jutro, ale zrealizujesz swoje marzenia i zrobisz wreszcie to, na co masz ochotę.

Opracowano na podstawie tekstu w inc.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek

Konrad Budek

Dziennikarz, redaktor i specjalista od mediów elektronicznych...

subskrybuj
napisz do eksperta

Inne artykuły autora:

Dalej

x

3 komentarze

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • Mati Mati

  Z 7mką się nie zgadzam - człowiek szczęśliwy żyje teraźniejszością. Wiem o co chodziło autorowi, ale zostało to źle sformuowane

  2017-04-18 19:36:12

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Krystek Krystek

  Kolega chyba nie zrozumiał podpunktu ''Unikaj ponurych słów'' : )

  2016-02-21 18:39:02

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • gosc gosc

  Badziewie.

  2014-05-19 18:56:43

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz