Jak osiągnąć sukces zawodowy? Ten sposób ci się spodoba

Jak osiągnąć sukces zawodowy? Ten sposób ci się spodoba Vivus

Koniec wakacji i początek jesieni to dobry moment na zastanowienie się nad swoimi osiągnięciami zawodowymi. Równie dobry zresztą jak początek nowego roku, miesiąca, tygodnia, każdego dnia i każdego nowego projektu. Jak odnieść sukces w pracy?

Jest coś, co może ci to ułatwić, stać się źródłem nie tylko inspiracji, lecz także realnej pomocy. W dodatku lubi to w mniejszym lub większym stopniu każdy z nas. To muzyka.

Jak odnieść sukces w pracy? Bądź gotowy na pokonywanie trudności

Był rok 1975. Najmłodszy w całych Niemczech impresario muzyczny miał zaledwie 17 lat i był dziewczyną. Vera Brandes po raz pierwszy w życiu zorganizowała koncert, i to nie byle jaki – do Opery w Kolonii zaprosiła legendarnego pianistę jazzowego, Keitha Jarretta. To miało być wydarzenie wyjątkowej rangi. Niestety, tuż przed rozpoczęciem występu okazało się, że dostarczono niewłaściwy fortepian – za mały, zbyt zniszczony na taki koncert. Muzyk oświadczył, że nie zagra. Po kilkunastu minutach uległ jednak błaganiom zrozpaczonej nastolatki. Usiadł do fortepianu i… dał z siebie wszystko. By dotrzeć do widzów w najwyższych rzędach i unikać klawiszy brzmiących nieczysto, zagrał zupełnie inaczej niż zwykle. Płyta z nagraniem z tego koncertu jest do dziś najlepiej sprzedającym się albumem fortepianowym w historii.

Każdy z nas musi czasem grać na najgorszym fortepianie na świecie. Sztuka osiągania sukcesu zawodowego polega na odpowiednim podejściu do takich sytuacji. Złym fortepianem mogą być niesprzyjające warunki pracy, konflikty ze współpracownikami, czepiający się szef. Można się na to złościć i obrażać. Można jednak też mimo przeszkód grać najlepiej, jak potrafimy, i dzięki temu rozwijać się i doskonalić swoje umiejętności zawodowe. Im więcej wyzwań stawia przed nami praca, tym lepszymi specjalistami w swojej dziedzinie możemy zostać.

Nie liczmy jednak od razu na genialny występ. Kolejną cechą sprzyjającą rozwojowi zawodowemu jest bowiem umiejętność czekania na nagrodę, która może być odroczona w czasie. Cierpliwość w tym względzie wymaga dojrzałości – dzieci mają z tym duży problem. Według legendy kiedy Fryderyk Chopin był dzieckiem, jego starsza siostra zachęcała go do codziennej gry na fortepianie, częstując czekoladkami z nadzieniem różanym. To dobry sposób również dla dorosłych, którzy mogą sobie pomóc, nagradzając się za każdy mały sukces.

Kreatywność – nieodzowny składnik sukcesu zawodowego

Praca w dzisiejszych czasach bardzo często wymaga mniejszej lub większej kreatywności. Jeżeli chcemy osiągnąć zawodowy sukces, musimy rozwinąć w sobie umiejętność samodzielnego i niestereotypowego myślenia. W przeciwnym wypadku już niedługo mogą nas zastąpić roboty.

Najczęściej z brakiem kreatywności radzimy sobie, szukając inspiracji. Warto jednak poszukiwać jej nie tylko w swojej dziedzinie. Przykłady ciekawej twórczości z odległych branż, aktywujące inne zmysły i obszary mózgu, sprawiają, że lepiej nam się myśli. Zmniejszają też ryzyko kopiowania i odtwórczego naśladownictwa. Muzyka może być świetną inspiracją dla grafika, pisarza, makijażystki, specjalisty od zarządzania, lekarza – każdego, kto w pracy musi myśleć.

Amerykański badacz Jay Schulkin, autor książki „Reflections on the Musical Mind”, twierdzi, że muzyka pozwala nam rozwijać zdolność przewidywania przyszłości przy ograniczonej ilości danych. Wyostrza naszą umiejętność oceny opartej na doznaniach estetycznych, wzmacnia intuicję i kształtuje gust. Jest dla mózgu tym, czym sport dla ciała.

Jak odnieść sukces w pracy Vivus

Jak osiągnąć sukces w pracy? Skoncentruj się

Słynna w latach 90. teoria efektu Mozarta została ostatecznie obalona. Badania wykazały, że słuchanie muzyki poważnej nie wpływa na trwałe podniesienie poziomu inteligencji. Poprawia ją jedynie na krótko, powoduje chwilowe pobudzenie i wzmaga czujność – ale czy nie o to właśnie nam chodzi, gdy próbujemy skupić się w pracy na ważnym zadaniu?

Jedną z metod zwiększenia koncentracji i efektywności jest praca w ściśle określonych blokach czasowych. Nastawiamy minutnik na przykład na 25 minut i w tym czasie pracujemy tylko nad jednym, konkretnym zadaniem. Nie możemy w tym czasie sprawdzać poczty, odbierać telefonów, rozmawiać z innymi ludźmi. To ostatnie nie zawsze zależy tylko od nas, ale gdyby tak… założyć słuchawki? Może to zniechęcić tych, którzy mieliby ochotę nam poprzeszkadzać. I Koncert brandenburski F-dur Bacha trwa 23 minuty. Idealny czas na popchnięcie pracy o kolejny krok do przodu.

Przeczytaj więcej o skutecznych sposobach na koncentrację.

Dystans do pracy jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu 

Żeby dobrze pracować, trzeba umieć dobrze odpoczywać. Słuchanie muzyki uwalnia dopaminę, która jest odpowiedzialna za uczucie przyjemności. Muzyka redukuje lęk, pomaga w opanowaniu emocji, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i poprawia humor. Pozwala zrelaksować się, odpocząć, niweluje stres. Inspiruje nie tylko do pracy, lecz także do cieszenia się życiem we wszystkich innych jego dziedzinach. To bardzo pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego.

Czy właśnie teraz słuchasz swojego ulubionego kawałka?

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl, serwisem oferującym pożyczki online

Źródła: www.eurekalert.org, badania Mindlab International (wrzesień 2014). Badania objęły 26 uczestników i porównywały wydajność ich pracy bez muzyki oraz podczas słuchania czterech różnych gatunków muzyki (za: http://www.telegraph.co.uk/business/2016/06/02/this-is-the-kind-of-music-you-should-listen-to-at-work/)