Jak podnieść produktywność zespołu? Nowoczesna organizacja biura coraz ważniejsza dla pracowników

Jak podnieść produktywność zespołu? Nowoczesna organizacja biura coraz ważniejsza dla pracowników materiał PR

Aranżacja biura ma coraz większe znaczenie dla pracowników – wpływa na ich komfort, podnosząc tym samym poziom kreatywności i efektywności. Odpowiednio rozplanowana przestrzeń biurowa może być też kartą przetargową w procesie rekrutacyjnym.

Czasy, w których biuro miało być pomieszczeniem praktycznym, wyposażonym jedynie w proste, estetyczne biurka i szafki, oświetlonym przy tym rzędami jarzeniówek, powoli mijają. Wysokość pensji tudzież wizja awansu przestają być głównym czynnikiem wpływającym na efektywność pracy. Pracodawca musi zatem zadbać nie tylko o atrakcyjne wynagrodzenie, ale także o to, by przestrzeń biurowa sprzyjała pracy twórczej. Z raportu „Młodzi na rynku pracy” wynika, że dla większości przedstawicieli pokolenia Y (55 proc.) kwestie finansowe znajdują się dopiero na czwartym miejscu wśród priorytetów zawodowych. Jak prognozują eksperci, w ciągu najbliższej dekady 75 proc. pracowników na całym świecie stanowić będą przedstawiciele właśnie tego pokolenia. W tym samym czasie na rynek wejdzie również pokolenie Z. Dla obu generacji to, w jakich warunkach mają pracować, jest bardzo ważne. Już teraz 65 proc. pracowników jest zdania, że nowocześnie zaprojektowane biuro jest w stanie przekonać ich do wyboru pracodawcy, a 81 proc. chciałoby przed podpisaniem umowy o pracę zobaczyć swoje stanowisko.

Potrzeby pracowników

Dostosowanie przestrzeni biurowej do różnych potrzeb pracowników ma kluczowe znaczenie w aranżacji firmowego wnętrza. Przestronna kuchnia, otwarta przestrzeń do spotkań grupowych czy prywatne gabinety, w których można spokojnie porozmawiać z klientem lub skupić się na wyjątkowo trudnym projekcie, sprzyjają aktywnej, twórczej pracy, na zmianę odprężając i pobudzając nasz umysł. Potrzeby pracowników dobrze obrazują wyniki badania przeprowadzonego przez firmy JLL i Skanska. 90 proc. ankietowanych (pracowników sektora nowoczesnych usług biznesowych) wskazuje komfortowe miejsce pracy jako czynnik wpływający na ich produktywność. Dla 81 proc. czynnikiem tym jest wydajna klimatyzacja w biurze. Możliwość pracy w osobnym pomieszczeniu wymienia 78 proc. ankietowanych, podczas gdy dla 66 proc. ważna jest strefa relaksu i pracy kreatywnej. Dla 19 proc. ankietowanych na produktywność ma wpływ możliwość skorzystania z pokoju, w którym można się odprężyć, grając na przykład na konsoli.

Jak rozplanować przestrzeń biurową?

Tradycyjny podział przestrzeni biurowej na prywatne gabinety i boksy nie odpowiada potrzebom współczesnych pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie przestrzeni otwartej, z oddalonymi od siebie, ergonomicznymi miejscami pracy. Sprzyja ono sprawnej komunikacji między działami i wymianie pomysłów. Warto wydzielić z tej przestrzeni miejsca do spotkań międzywydziałowych i burzy mózgów, a także małe gabinety, w których pracownik będzie mógł porozmawiać z klientem lub skupić się na absorbującym uwagę zadaniu. Nie bez znaczenia są też strefy relaksu. Jak wydzielić takie miejsca? Odpowiedzią na to pytanie są coraz bardziej popularne systemy ścian mobilnych, oferowane między innymi przez firmę Optimal Poland. Przykładowo, ściany przesuwne Optimal 110 Acoustic, sterowane zarówno manualnie, jak i automatycznie, zapewniają wysoki poziom izolacyjności akustycznej, a także możliwość wmontowania drzwi jedno lub dwuskrzydłowych. Jeśli natomiast wolimy postawić na lekkość i przejrzystość, rozwiązaniem okażą się ściany mobilne wypełnione szkłem przezroczystym lub mlecznym. Pomieszczenie wydzielone przez takie ściany będzie dawało wrażenie pozostawania na przestrzeni otwartej, przy jednoczesnej możliwości pracy w skupieniu.

Podobne artykuły:

Co jeszcze wpływa na wydajność pracownika?

Choć fakt ten może zaskakiwać, na poziom naszej pracy ma wpływ również wiele czynników, których w pierwszej kolejności nie powiązalibyśmy z miejscem zatrudnienia. Z raportu The Global Impact of Biophilic Desing wynika, że 47 proc. pracowników na świecie nie ma w biurze naturalnego światła. 58 proc. ankietowanych pracuje w miejscu pozbawionym żywych roślin, a 19 proc. nie ma wokół siebie żadnych elementów naturalnych. Badania wykazują, że produktywność pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki w bardziej naturalnym środowisku, jest o 6 proc. wyższa, odznaczają się też oni wyższym poziomem kreatywności i dobrego samopoczucia. Z badań firmy Mikomax Smarf Office wynika natomiast, że 60 proc. pracowników wysoko ceni sobie estetykę biura. Ważna jest zatem aranżacja nie tylko biura jako całości, ale również samego biurka – możliwość regulacji jego wysokości, by pracę można było wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Dla pokolenia, które stawia na indywidualizm, możliwości zmiany pozycji pracy, a także przemieszczania się w obrębie biura, siedząc raz na krześle, innym razem na wygodnej pufie, z laptopem na kolanach czy wymieniając uwagi z kolegami podczas śniadań we wspólnej kuchni, są bardzo ważne i mocno wpływają na produktywność i zaangażowanie. Planując dalekosiężnie rozwój własnej firmy, warto wziąć te wszystkie elementy pod uwagę.