Jak pokonać swojego finansowego wroga?

Jak pokonać swojego finansowego wroga? olly - Fotolia

Każdy ma swoich finansowych wrogów – ubrania, elektronikę lub promocję. Mogą to być przyzwyczajenia lub kompulsywne, nagłe zakupy. Jak ich pokonać?

W świecie kuszącym kredytami i promocjami, konieczne jest rozsądne podejście do swoich finansów. Dlatego należy rozpoznać wrogów swojej wolności finansowej i zmierzyć się z nimi.

1. Poznaj wroga

Kiedy uda się rozpoznać wroga finansowego, łatwiej jest się z nim zmierzyć. Dlatego najpierw należy przeanalizować budżet domowy. Trzeba usiąść z listą wydatków z ostatniego okresu (możliwie najdłuższego, najlepiej roku) i je dogłębnie przemyśleć. Najpierw trzeba je podzielić na kategorie – ubrania, jedzenie, rachunki, wypoczynek itp. Następnie należy podliczyć, jaką część budżetu stanowi dana grupa wydatków. Jeśli w stosunku do innych jest zastanawiająco duża – może to właśnie jest finansowy wróg. Takie badanie należy przeprowadzić z bolesną szczerością. Nie ukrywać wydatków dokonanych pod wpływem chwili, tylko pogodzić się z faktem, że nikt nie jest doskonały.

2. Pokonaj swojego wroga

To nie będzie łatwe. Wręcz przeciwnie – każdy chce mieć w życiu odrobinę relaksu i przyjemności. Ale czym jest chwilowa przyjemność z wiszącym kredytem w porównaniu do finansowej wolności? Aby pokonać swojego wroga, stwórz sobie nieprzekraczalny budżet i się go trzymaj. Niektórym pomaga przygotowanie sobie gotówki na początku tygodnia i zostawienie w domu karty płatniczej. To eliminuje możliwość przypadkowego wydania pieniędzy.

3. Świętuj zwycięstwo

…ale nie przesadzaj. To okazja, by nagrodzić się za zwycięstwo nad swoją słabością, a dobry system nagród może świetnie motywować ludzi, którzy chcą oszczędzać. Gdy już uda się zbilansować wydatki, nagradzaj się, a nagroda będzie tym słodsza, że była ciężko wypracowana.

Opracowano na podstawie careerealism.com

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek