Jak przestać odkładać wszystko na później

Jak przestać odkładać wszystko na później sxc.hu/profile/african_fi

Jak często znajdowałeś powód, aby czegoś nie zrobić? Znajdź w końcu wymówkę, abyś z entuzjazmem zrealizował to, czego pragniesz. Przełóż nawyk odkładania...na później.

Czy pamiętasz, kiedy ostatnim razem przełożyłeś ważną sprawę na jutro? Przypomnij sobie ten moment, kiedy dobrze wiesz, że masz do zrobienia coś istotnego, ale znajdujesz wymówkę i odsuwasz to w czasie. W tym momencie dużo osób w Twoim otoczeniu również wymyśla jakieś powody, ponieważ boją się wyjść poza swoją strefę komfortu – w końcu czeka na nich coś, co wymaga odwagi i skupienia. W ich głowie, podobnie jak w Twojej pojawiają się więc myśli odkładające „na kiedyś indziej” uprawianie sportu, zrobienie wreszcie tego projektu, o który szef pyta się co drugi dzień, zaczepienie atrakcyjnego człowieka – potencjalnego partnera, odwiedzenia w końcu teściów czy rozwinięcia własnej firmy. Ale Ty masz natychmiastową okazję, abyś wyrwał się z tego kręgu i znalazł w końcu wymówkę, aby zrobić to, czego chcesz! Choćby po to, abyś poznał kogoś ciekawego, polepszył relację z najbliższymi, zrzucił trochę zbędnych kilogramów i ruszył się w końcu sprzed fotela czy rozwinął swoją karierę w pracy lub własny biznes.

Przypadek Anny

A jeśli chodzi o własny biznes, przypomina mi się Anna, która od 2 lat pracowała w lokalnej firmie. Anna jest bardzo inteligentna i powoli zaczęła uświadamiać sobie, że czas najwyższy na rozwinięcie w sobie żyłki przedsiębiorcy. Przez ostatnie pół roku, regularnie co kilka dni zwlekała z napisaniem biznesplanu i planu marketingowego. Dla niewtajemniczonych – dwóch rzeczy, bez których lepiej nie zakładać działalności, no chyba, że masz wybitny pomysł i dwie tony szczęścia.

Podobne artykuły:

- Jestem na 3 miesięcznym wymówieniu, nie mam na nich ochoty, mam tylko pomysł, którego realizację co chwila odkładam, co chciałabym robić na własną rękę – napisała w mailu.

- Możemy sprawdzić, czy jesteś gotowa mentalnie na rozwijanie swojej postawy przedsiębiorczości i pracę nad Twoim odkładaniem wszystkiego na później. Sprawy czysto biznesowe również możemy skonsultować, ale warto poznać więcej perspektyw i zapytać o zdanie doradców biznesowych – odpisałem.

- Dobrze, to kiedy możemy się spotkać?

Poznaj zjawisko prokrastynacji

 Według psychologa prof. Clarry Lay, występuje ono wtedy, gdy pojawia się „czasowa przepaść pomiędzy zamierzonym zachowaniem, a podjętym działaniem”. Oznacza to, że zwlekanie występuje, gdy istnieje znaczny odstęp czasu między zamiarem wykonania konkretnego zadania, a kiedy rzeczywiście jest realizowane. Kluczem do kontrolowania tego nawyku i przezwyciężenia go, jest rozpoznanie momentu uruchomienia zwlekania i podjęcie aktywnego działania w celu efektywniejszego zarządzania sobą w czasie i osiąganiu lepszych wyników. Wszystko fajnie, ale jak to zrobić?

Przemysław Mosakowski