Jak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy? Sergey Nivens - Fotolia

Poszukiwanie pracy to też praca. Warto się do tego procesu przygotować tak, by zakończył się sukcesem. W skutecznym poszukiwaniu pracy może nam pomóc parę czynników. Wiedza o sobie i rynku, odpowiednio przygotowane CV i odrobina szczęścia.

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy dobrze jest opracować sobie strategię działania i postępować metodą małych kroczków. Od czego zatem zacząć? Od określenia celu – czyli tego jaka zmiana nam jest potrzebna, co chcemy robić? Czy chcemy zmienić tylko pracodawcę czy może także branżę? Co na danym etapie życiowym jest nam potrzebne? Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, będzie nam łatwiej poruszać się wśród ogłoszeń o pracę i wybierać te, które odpowiadają naszym potrzebom.

Spójrz na siebie oczami pracodawcy

W kolejnym kroku spójrzmy na siebie oczami potencjalnego pracodawcy. Oceńmy, co jest naszą mocną stroną, a co niekoniecznie. Zastanówmy się, jakie są nasze atuty, a co w naszych kwalifikacjach czy kompetencjach wymaga uzupełnienia. Taka analiza pozwoli nam realnie spojrzeć na to, co może utrudniać nam znalezienie pracy, a co działa na naszą korzyść. Wyobrażenie to warto zweryfikować ze współpracownikami, kimś bliskim – może dostrzegą coś, co przeoczyliśmy, może zwrócą nam uwagę na inne nasze cechy, kompetencje.

Zastanów się, gdzie chcesz pracować

Kiedy już wiemy, czego poszukujemy i co nas charakteryzuje jako pracownika, zastanówmy się, jaka powinna być nasza wymarzona praca. Zastanówmy się, jakie stanowiska, działy i branże bierzemy pod uwagę. Może już mamy listę wytypowanych marek, dla których chcemy pracować, a może wręcz przeciwnie – nie firma ma znaczenie, ale warunki pracy. Czy kluczowy jest etat czy też elastyczny czas pracy. Czy uciekamy z korporacji by pracować w małym zespole, czy wręcz przeciwnie oczekujemy pracy w dużym, międzynarodowym środowisku.

Powinniśmy dobrze poznać branżę, w której chcemy pracować. Po pierwsze po to, by wiedzieć, czy nie warto uzupełnić swych kwalifikacji czy zdobyć dodatkowych umiejętności. Także dlatego, że wiedza o tym czy dany sektor się rozwija, czy planowane są inwestycje, rekrutacje – pozwoli nam na określenie swych szans w branży.

Po analizie czas na działanie

Teraz nadszedł czas na aktualizację CV. Jednak trzeba pamiętać, że CV jest dokumentem, który mówi bardzo wiele o nas samych, a jednocześnie jest to dokumentacja naszego życia od przedszkola po czasy obecne. CV – każdorazowo powinno być przygotowane pod konkretnego pracodawcę. Nie warto uwzględniać w nim wszystkich dotychczasowych doświadczeń, jeśli nie mają one związku ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. Osoby z kilkuletnim stażem nie powinny wspominać w swoich życiorysie o dorywczej pracy podczas studiów, natomiast rozpoczynającym swoją karierę zawodową zalecane jest zawarcie informacji o wszystkich dotychczasowych aktywnościach. Zastanówmy się także czy konieczne jest wpisywanie w CV wszystkich naszych umiejętności, w tym np. szydełkowania – choć mogą istnieć stanowiska, kiedy może się to okazać atutem.

Podobne artykuły:

Portale rekrutacyjne

Bardzo pomocne w poszukiwaniu pracy są portale rekrutacyjne, nie tylko dlatego, że w jednym miejscu gromadzą ogromną liczbę ogłoszeń, lecz także dlatego, że znajdziemy tam także wiele porad dotyczących poszukiwania pracy, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, sposobu prezentacji. Często w takim miejscu znajdują się także porównywarki zarobków, które dają nam obraz tego, na jaką pensję możemy liczyć na stanowisku, na jakie aplikujemy, co oznacza, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie zaskoczy nas pytanie o zarobki. Korzystajmy z portali sprawdzonych, istniejących od wielu lat na rynku, bo tylko takie zapewniają odpowiednią ochronę naszych danych oraz gwarantują jakość zamieszczanych ogłoszeń.

Sezonowość – rynek pracy podlega jej silnie

Kiedy kupujemy w sklepie truskawki – mówimy, że właśnie jest na nie sezon. Taka sama sezonowość dotyczy także rynku pracy, co może, ale nie powinno być zaskoczeniem. Tradycyjnie już początek roku skutkuje wysypem ofert – rozpoczynają się nowe projekty, nowe budżety, powiększają się zespoły. Z kolei miesiące wakacyjne są dla większości branż czasem w którym raczej się nie zatrudnia. Wczesna jesień to znowu wzmożony ruch na rynku pracy, a koniec roku to raczej już czas myślenia o świętach, niż rekrutowania pracowników.

To ogólne zasady od których oczywiście są wyjątki. I znowu znajomość rynku pracy uzyskana dzięki analizie ofert na portalu rekrutacyjnym pozwala nam odpowiedzieć sobie na pytanie czy branża w której poszukujemy pracy podlega sezonowości, a jeżeli tak, to jakie miesiące są okresem wzmożonej aktywności pracodawców. I co za tym idzie kiedy warto składać tam aplikacje.

Jak widać jest wiele aspektów które mogą nam ułatwić poszukiwanie pracy. Najważniejsze by znać swoje oczekiwania, kompetencje, poznać rynek, jego fluktuacje i aplikować tam, gdzie widzimy dla siebie miejsce do pracy i rozwoju.

grupa Pracuj Sp. z o.o. Urszula Zając-Pałdyna