Jak ubrać się na rozmowę o pracę

Jak ubrać się na rozmowę o pracę www.sxc.hu

Dobre wrażenie podczas rozmowy o pracę można wywrzeć tylko raz. To, czy przekona się do siebie potencjalnego pracodawcę zależy także od komunikacji niewerbalnej - jednym z jej elementów jest strój

Zasady biznesowego dress codu

Najważniejszą zasadą biznesowego dress codu jest schludny, elegancki strój dobrany adekwatnie do stanowiska pełnionego w firmie. Kilka jego założeń jest na tyle uniwersalnych, że warto się nimi sugerować, aplikując także na mniej formalne stanowiska. Zbyt ciasne ubrania wyglądają nieelegancko, dlatego lepiej dobierać garderobę odpowiednio do figury. Zasadą dress codu są też zasłonięte plecy, brzuch, pachy, ramiona oraz dekolt. Panie nie powinny rezygnować z rajstop oraz odkrywać nóg powyżej kolan. Kolory biznesu to czerń, granat, szarość, beż oraz biel. Włosy krótkie najlepiej lekko zaczesać, natomiast bardzo długie związać, np. w kok lub koński ogon.

Formalny strój na stanowisko związane z obsługą klienta

Jeżeli aplikuje się do miejsca związanego z obsługą klienta, jak np. urzędu – im bardziej elegancki strój, tym lepiej. Mężczyzna na rozmowę kwalifikacyjną może ubrać się np. w ciemny garnitur i krawat oraz jasną koszulę. Panie mogą wybrać marynarkę i spódnicę o długości do kolana lub spodnie, zakryte buty oraz jasną bluzkę, najlepiej z kołnierzykiem.

Mniej formalna garderoba do pracy niezwiązanej z obsługą klienta

W przypadku aplikacji na mniej formalne stanowisko, niezwiązane z obsługą klienta, jak np. konsultant telefoniczny czy grafik komputerowy, ubiór może być mniej formalny, aczkolwiek wciąż schludny i elegancki. W tym wypadku u panów sprawdzą się materiałowe spodnie, sweter i jasna koszula, a u pań ciemne spodnie lub spódnica do kolan również połączona z koszulą lub bluzką w stonowanych kolorach: bieli, beżu lub czerni.

Eleganckie ubrania i te mniej formalne można znaleźć np. w sklepach internetowych, których zaletą są oferowane różnego rodzaju specjalne zniżki. Zalando kod rabatowy dostępny na Promoszop.pl pozwoli kupić niezbędną garderobę w atrakcyjnych cenach. Niezależnie, do jakiego miejsca będzie się aplikować, warto pamiętać, że zawsze lepiej być ubranym zbyt elegancko niż niechlujnie.

Kreatywne stanowiska – luźniejsza garderoba, dozwolone kolory

Aplikując na stanowiska związane, np. z branżą mody, agencją reklamową czy innymi zajęciami kreatywnymi, ma się największą dowolność w stylu ubierania. Garnitur i styl biznesowy są tu raczej niemile widziane. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, można sobie pozwolić na odrobinę luzu i np.  dodanie żywszego koloru do garderoby.

Beata Majka