Jak wyznaczać cele i skutecznie je osiągać

Jak wyznaczać cele i skutecznie je osiągać sxc.hu/profile/pepo

Czy Ty również masz problemy z wyznaczaniem swoich celów i osiąganiem założonych planów? Nie jesteś jedyny – moje badania wykazują, że 7 na 10 osób nie radzi sobie z konsekwentnym realizowaniem zamierzeń.

Dlatego zgłaszają się na sesje coachingu, gdzie pracujemy nad profesjonalnym wyznaczaniem swoich celów i nauce, jak skutecznie je osiągać. Jeden z moich klientów od dawna dryfował, imając się jednego zajęcia, a to drugiego. Na spotkaniu powiedział: „nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć, mam cały zeszyt zapisany, co chciałbym robić, ale gdy się chcę za coś wziąć, brakuje mi motywacji”. Dodał też: „czuję, że potrzebuję to zmienić, pragnę mieć długoterminową wizję mojej przyszłości, to naprawdę frustrujące...”.

Doskonale wiedziałem, co miał na myśli i cieszyłem się, że postanowił przejąć sprawy w swoje ręce. Wiele ludzi potrzebuje coś zmienić, bardzo chcą to zrobić, ale gdy trzeba wykonać pierwszy krok, np. zgłosić się do coacha, który skutecznie wesprze klienta w wyznaczeniu celów, wycofują się. U części z nich poziom frustracji czy po prostu determinacja do zrobienia czegoś ze sobą jest na tyle silna, że umawiają się na spotkanie. „Cieszę się, że postanowiłeś przejąć stery i obrać kierunek, który wyznaczy Twoja wizja przyszłości”, powiedziałem do Adama i zabraliśmy się do pracy.

W ciągu kilku lat doświadczyłem różnych metod wyznaczania celów i kreowania przyszłości. Wiele z nich jest naprawdę przydatnych, jednak funkcjonujące osobno są jak cegiełki porozrzucane na placu budowy – dopiero połączone w przemyślany sposób sprawiają, że kreowanie życiowego plannera nabiera kształtów, zupełnie jak cegiełki w rękach wprawnego murarza tworząc zarysy domu. „Adamie”, powiedziałem, „Witaj w 7-etapowym procesie planowania przyszłości”. - Co? Aż tyle rzeczy jest do zrobienia, aby ustalić, jakie mam cele?” - „To jedynie 7 kroków, przez które przeprowadzę Cię płynnie, powodując, że zyskasz mądrze rozpisany plan, który tak naprawdę stworzysz Ty. Już w czasie pracy zauważysz, że jest to dla Ciebie tak ekscytujące, że z silną determinacją zaczniesz realizować wszystko krok po kroku”.

„Adam, czy jesteś więc gotowy na 100% zaprojektować indywidualny life planner, z którego będziesz korzystał długi czas i z wielką przyjemnością i satysfakcją realizował zapisane tam kroki?” - Tak! Jestem gotowy, nawet w 150%. Jedziemy!

Odkryj sens, predyspozycje i przyjemność 

MPS został stworzony przez profesora Harvardu, dr Tal Ben-Sarah i opublikowany w książce „Happier: Learn the Secrets to Daily Joy and Lasting Fulfillment”. W dużym skrócie, wg koncepcji MPS potrzebujesz przemyśleć sobie trzy sprawy. „Adam, proszę Cię, abyś wykonał następujące kroki:”

  • Wymień wszystkie rzeczy w życiu, które nadają sens.
  • Wymień wszystkie rzeczy w życiu, w których jesteś dobry naturalnie.
  • Wymień wszystkie rzeczy w życiu, które dają Ci przyjemność.

Jeśli jedne z nich przeważają, możesz w konsekwencji zmierzać w kierunku hedonizmu, depresji lub konserwatyzmu – tylko harmonia sensu, przyjemności i predyspozycji w życiu, daje prawdziwe szczęście. Jest to pierwszy etap, ponieważ ludzie zazwyczaj faktycznie płyną w jednym kierunku, zaburzając harmonię, dlatego już na początku warto, aby zaczęli ją odnajdywać. Dodatkowym plusem jest to, że pracując z modelem MPS, ludzie mogą wejść w stan, który sprzyja dalszemu planowaniu życia i ułatwia całą pracę.

Podziel planner na obszary

„Adamie, posłuchaj: „Życie człowieka z można podzielić na konkretne obszary. Dzięki temu łatwiej przebiega proces planowania. Podział ma sens, ponieważ w dalszych krokach następuje wydobycie wartości, a najczęściej ludzie kierują się innymi wartościami w poszczególnych obszarach. Ale zanim do tego dojdziemy, podziel swoje życie na np. karierę, biznes, finanse, edukacja, rodzina, sport, związki, duchowość, aktywność publiczna, kultura lub jakiekolwiek inne, pasujące wyłącznie Tobie”.

Podobne artykuły:

Unitive Coaching Przemysław Mosakowski