Jak zrobić karierę w branży HR?

Jak zrobić karierę w branży HR? Jak zrobić karierę w branży HR

Zarządzanie zasobami ludzkimi stanowi istotny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.

W związku z tym branża HR, czyli Human Resources, oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego. Osoby, które chcą zrobić karierę w tym obszarze, muszą jednak odznaczać się odpowiednimi umiejętnościami.

Pierwsze kroki, czyli jak rozpocząć karierę w HR


Branża HR związana jest z szeroko rozumianym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Pod tym względem, kariera w przedsiębiorstwach łączy się więc przede wszystkim z kwestiami dotyczącymi procesów rekrutacyjnych, a także z dbaniem o jakość pracy pracowników. W związku z tym wydziela się dwa typy HR:    • miękki, dotyczący m.in. dopasowywania pracowników do konkretnych stanowisk, a także motywowania ich i dbania o ich rozwój zawodowy;

    • twardy, związany z zagadnieniami formalnymi, np. przygotowywaniem dokumentów, podpisywaniem umów czy naliczaniem odpowiednich wynagrodzeń.


 


Przy szukaniu pierwszej pracy, niejednokrotnie korzystamy z różnych portali agencji pracy, jak np. Randstad. Chcąc rozpocząć karierę w jednym z tych obszarów, należy mieć zestaw kluczowych umiejętności, a także odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami. Co do wykształcenia, pracownikami HR są zazwyczaj osoby, które ukończyły studia na takich kierunkach jak socjologia, psychologia, administracja czy zarządzanie. Poza dyplomem uczelni wyższej równie ważne jest posiadanie konkretnych kompetencji, takich jak zdolność prowadzenia mediacji i negocjacji. Oprócz tego cenione są umiejętności miękkie, wśród których na pierwszy plan wysuwa się komunikatywność, otwartość, dobra intuicja, cierpliwość i odporność na stres.


Szukając pierwszego zatrudnienia w branży HR, warto też odznaczać się wcześniejszym doświadczeniem związanym, np. z obsługą klienta czy zatrudnieniem w sprzedaży. Umiejętności wyniesione z poprzednich miejsc pracy mogą bowiem bardzo przydać się na początku kariery. Jeśli jednak się ich nie posiada, wciąż można spróbować swoich sił i wysłać CV, np. na stanowisko praktykanta. Trzeba bowiem pamiętać, że staż lub praktyki często stanowią wstęp do pracy w branży HR.


Jak rozwijać karierę w branży HR?


Podczas stażu, można zdobyć wiele ciekawych i przydatnych umiejętności. Dzięki nim możliwy jest dalszy rozwój w HR. Branża ta daje bowiem szeroki wachlarz możliwości. Karierę można więc rozwijać na wielu szczeblach  – od posady asystenta, poprzez samodzielnego specjalistę (młodszego, a następnie starszego) aż po stanowisko managera lub dyrektora.


Chcąc rozwijać swoją karierę, trzeba jednak zainwestować w zdobywanie nowej wiedzy. W tym celu warto brać udział w różnego typu specjalistycznych kursach i szkoleniach. Konieczne jest też czytanie branżowych publikacji, poszerzanie sieci znajomości zawodowych, a także udział w konferencjach i wydarzeniach związanych z obszarem HR.


Osoby, które chcą piąć się po kolejnych szczeblach kariery, muszą więc wykazać się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Powinny też pokazać swoim przełożonym i pracodawcy, że zależy im na tej pracy i są gotowe do podjęcia wzmożonego wysiłku. W tej branży taka determinacja i proaktywna postawa są bardzo mile widziane. Nowe pomysły, poparte profesjonalną wiedzą stanowią więc klucz do sukcesu.