Jak zwiększyć efektywność osobistą?

Jak zwiększyć efektywność osobistą? fot. Fotolia.pl

Pro Time Tools jest strategią pracy, która pozwala nam na wykorzystanie pełni swojego potencjału. Jest to szczególnie potrzebne w obecnych czasach, kiedy pęd życia wywołuje presję działania i potrzebujemy sposobu na efektywne wykorzystanie czasu.

Pro Time Tools został podzielony na konkretne konteksty, które wdrażane w firmie i w życiu codziennym pozwolą na lepsze wykorzystanie czasu pracy oraz utworzenie przyjaznego środowiska, które sprzyja stopniowemu realizowaniu wyznaczonych celów.

Pro Active

przeciwdziałanie kryzysom oraz świadomy wpływ na przyszłość

W tym obszarze pracujemy nad minimalizowaniem ryzyka występujących problemów, które potencjalnie moglibyśmy napotkać oraz budowaniu planu na wystąpienie sytuacji kryzysowych. Aktywne opracowywanie scenariuszy rozwiązań danych sytuacji pozwala nam na uniknięcie nieprzyjemnych, a tym samym stresujących okoliczności. Nie zapominajmy, by jednocześnie poświęcić swoją uwagę na działania, które będą spójne z naszymi wartościami oraz misją reprezentowanej przez nas firmy.

Reflection

poznawanie siebie i zwiększanie świadomości

Dajmy sobie szansę na poznanie siebie, doskonalenie mocnych stron oraz aktywnej pracy nad ograniczeniami, które utrudniają relacje z otoczeniem. Ważne jest aby poznać swój indywidualny sposób percepcji czasu. Pomocny w tym przypadku może stać się np. coaching, w którym uczestnik przede wszystkim poznaje siebie i pracuje nad swoimi celami przy wsparciu coacha. Świadomość swoich cech oraz osobowości, pozwala nam na zrozumienie indywidualnego sposobu postrzegania czasu, który wpływa na nasze decyzje i działania.

Organised in system

indywidualny zorganizowany system zarządzania czasem i energią

Poznając swój styl pracy mamy szansę na wypracowanie indywidualnego systemu zarządzania zadaniami, zwracając uwagę na specyfikę pracy, potrzeby i obowiązki na danym stanowisku. System ten może również porównać na sposób zarządzania relacją z klientem z wykorzystaniem narzędzi CRM, który staje się rozszerzeniem naszych działań oraz przypomnieniem o tym jakie należy w danym momencie podjąć.

Time oriented

zorientowany w czasie

W tym kontekście skupiamy się na wyznaczaniu celów oraz czasie ich realizacji, ustalamy również efekt, jaki chcemy osiągnąć – końcowy wynik. Formułujemy to dzięki metodom takim jak SMART – czyli dobrze sformułowany cel. Warto skupić się na priorytetach, koncentracji na działaniu oraz wyznaczeniu etapów oraz terminów zdarzeń. W tym obszarze warto zadbać o to, aby z przeszłości czerpać doświadczenie, cieszyć się teraźniejszością, a w przyszłość patrzeć z klarowną wizją i optymizmem.

IT friendly

zaprzyjaźnij się z nowoczesnymi rozwiązaniami IT

Jeśli potrafimy świadomie korzystać z postępu technologicznego i innowacyjnych narzędzi IT, sprzyja to rozwojowi naszego systemu pracy. W drodze do skutecznego zarządzania pracą warto korzystać z elektronicznych udogodnień, popularnych i sprawdzonych aplikacji online, które wspierają naszą pracę. Większość z tych narzędzi jest bezpłatna, a ich wykorzystanie z pewnością zoptymalizuje nasz czas spędzony przy pracy. Dodatkowo, nowoczesne narzędzia internetowe przypomną w odpowiednim momencie jakich zadań mamy się podjąć.

Mindfulness

koncentracja na tu i teraz.

Uważna obecność i świadomość chwili. Dbanie o ten pozwala nam na określenie tego, co aktualnie dzieje się z naszym ciałem i umysłem. Dzięki temu jesteśmy świadomi swoich emocji i priorytetów. Wiemy, co możemy zrobić, co powinniśmy i co musimy na dany moment. Mindfulness pomaga przede wszystkim w zrozumieniu motywów naszego działania, co również przekłada się na relacje z otoczeniem oraz wyniki naszej pracy.

Elastic

elastyczność w pracy

Elastyczność w pracy i płynne dopasowanie do zmian pozwala na osiągnięcie harmonii naszego działania i dostosowanie się do danej sytuacji. Dzięki temu budujemy swoje zdolności adaptacyjne w najbardziej stresujących okolicznościach i gdy pozornie wszystko wymyka się spod kontroli, my zachowujemy trzeźwość umysłu i spokój.

Train your habits

kształtowanie i zmiana nawyków

Nawyki są częścią naszego życia, czasami powodują utrudnienia, które powstrzymują nas od działania i podejmowania nowych inicjatyw. Zmiana nawyków nie polega na gwałtownej eliminacji swych zachowań ale drobnych krokach, dzięki którym jesteśmy w stanie się się doskonalić, a tym samym z nimi uporać. Pierwszym z podjętych kroków powinna być świadomość tego, jakie nawyki kierują i utrudniają nam funkcjonowanie, a jakie mogą się przydać w pełnym  osiąganiu naszych celów.

Open minded

kreatywność i otwartość w działaniu

Odrywanie się od starych ram działania skutkuje poszerzeniem perspektywy dla nowych pomysłów. Nie zamykajmy się w rutyniei otwarcie poszukujmy nowych możliwości, doceniając eksperymentowanie. Ważnym aspektem jest również umiejętności wysłuchania zdania innych, ponieważ często takie działania prowadzą do wartościowych konkluzji.

Optimized

wspieranie work-life balance

Ważne jest przyglądanie się aktualnym procesom pracy i ciągłe doskonalenie ich w ramach nabywanych doświadczeń. Warto dążyć do usprawniania, ułatwiania i ograniczania zbędnych działań w codziennej pracy i stworzonego sytemu pracy. Budowanie granic pomiędzy życie osobistym, a prywatnym jest ważne w uniknięciu pracoholizmu lub wypalenia zawodowego. I choć czasy w których żyjemy wymagają od nas sporego poświęcenia, warto do tego dążyć i odnajdywać wewnętrzny balans poprzez realizowanie się w wolnych chwilach od pracy.

List’s and Check list’s

wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy z głowy i automatyzowanie wykonywanych czynności

Nasz umysł jest przesiąknięty napływającymi nas informacjami. Media, szczególnie te społecznościowe dawkują nam niemal nieograniczony strumień komunikatów, które zaprzątają nasz umysł. To może wprawić nas w dezorientację i stres. Mamy problemy z koncentracją, nie możemy skupić się na naszych zadaniach, zapominamy i stresujemy się nadmiarem obowiązków. Rozwiązaniem na to jest tworzenie list i check-list, które na bieżąco uzupełniamy naszymi zadaniami i planami - wyrzućmy je z głowy!

Podobne artykuły:

A gdy zaistnieje taka potrzeba zajrzyjmy na listę i rozeznajmy się w obecnej sytuacji: Co w tym momencie powinienem zrobić? Co jest priorytetem, a co mogę odłożyć na później? Lista pomoże w poukładaniu nie tylko myśli, ale również przewartościowaniu konkretnych zadań. Oczywiście na samym spisywaniu zadań w liście spraw świat się nie kończy. Warto cały czas ją aktualizować. Inteligentne narzędzia internetowe pozwolą nam w aktualizowaniu listy, usuwaniu wykonanych zadańi uzupełnianiu informacji w oczekiwany sposób.

Stressless

ograniczanie negatywnego wpływu stresu

Wszystkie powyższe działania przyczyniają się do osiągania spokoju i ograniczania stresu. Jednak jeśli masz taką możliwość wyjdź na dwór, przejdź się na spacer, uprawiaj sport lub medytuj. Naukowcy udowodnili że aktywność fizyczna sprzyja eliminowaniu napięcia z naszego ciała jak i umysłu.  Regularna medytacja działa kojąco na nasz umysł. 

Akademia Rozwoju Kompetencji Magdalena Więcek