Jakie studia wybrać w 2019 roku? Co studiować, by dobrze zarabiać?

Jakie studia wybrać w 2019 roku? Co studiować, by dobrze zarabiać? pixabay.com

Niemal każdy maturzysta chce, by dyplom ukończenia uczelni wyższej zagwarantował mu stabilną i dobrze płatną pracę. Z tego względu analizuje trendy panujące na rynku pracy. Podpowiadamy, które kierunki studiów są obecnie cenione przez pracodawców.

IT – przyszłość u Twoich stóp

Nieprzemijająca popularność kierunków informatycznych nie bierze się znikąd. Duże zapotrzebowanie na informatyków i programistów będzie utrzymywać się jeszcze co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – tak wynika z analiz ekspertów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na studiowanie informatyki. Dyplom ukończenia tego kierunku, w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami, gwarantują nie tylko stabilną pracę, ale także wysokie zarobki. Przy wyborze uczelni warto zwrócić uwagę na metodę prowadzenia zajęć. Najlepiej, jeśli prowadzący kładą nacisk na praktykę, czyli naukę na laboratoriach i warsztatach.

Polecany kierunek: Informatyka

Prawo – trend, który nigdy nie przeminie

W czasach, kiedy deregulacja zawodów prawniczych stała się faktem, rynek otworzył się na świeżo upieczonych absolwentów. Co roku tysiące osób podchodzi do egzaminu na jedną z aplikacji. Statystyki nie kłamią – już młodszy prawnik może zarabiać miesięcznie kilka tysięcy złotych netto. Studia prawnicze wymagają wprawdzie wysokiej samodyscypliny, jednak wysiłek włożony w naukę bez wątpienia opłaci się w dłuższej perspektywie. Warto pamiętać o tym, by jak najwcześniej zacząć praktyki w kancelarii lub korporacji; doświadczenie odgrywa dużą rolę w rozwoju kariery zawodowej. Po kilkunastu latach pracy prawnicy (z ukończoną aplikacją) mogą liczyć na zarobki rzędu kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Polecany kierunek: Prawo w biznesie

Pewna jest tylko śmierć… i podatki

To żartobliwe powiedzenie, w którym jednak jest dużo prawdy. Branża finansowa potrzebuje specjalistów biegłych w rachunkowości. Osoby, które zdecydują się na studiowanie finansów i rachunkowości, nie powinny martwić się o swoją przyszłość. Zatrudnienie znajdą nie tylko jako księgowi, ale także specjaliści ds. inwestycji czy doradcy klienta w bankach.

Polecany kierunek: Finanse i rachunkowość

Dużą rolę odgrywa również wybór uczelni. Dobrze jest postawić na placówkę, która kładzie duży nacisk na praktykę i stara się zachęcić studentów do podejmowania własnych inicjatyw. Więcej o wymienionych wyżej kierunkach studiów można przeczytać np. na www.wsb.pl. Wyższa Szkoła Bankowa, jako uczelnia biznesowa, stawia przede wszystkim na zapewnienie studentom warunków wszechstronnego rozwoju i umożliwienie zdobycia przez nich praktycznych umiejętności.