Kariera Project Managera

Kariera Project Managera Jason M / stock.xchng

Umiejętności, które powinien posiadać project manager są na wagę złota. W tych czasach nie wystarczy tylko dobrze władać angielskim.

Dzięki przejściu wielu firm i organizacji na model projektowy, coraz więcej znaczenia zyskuje zawód menedżera projektów. Jak zdobyć kompetencje i umiejętności potrzebne do tego, by próbować swoich sił w tej profesji? Czego wymagają rekruterzy od osób aplikujących na stanowisko project managera? Czy warto starać się o certyfikat potwierdzający znajomość metodyki z tego obszaru? Wnioski z analizy ponad 100 ofert pracy dla project managera nasuwają się same…

Doświadczenie kluczowe

Podobnie jak w każdym innym zawodzie ponad 90% przebadanych ofert pracy (analizowano wpisy na jednym z głównych portali z ogłoszeniami, w których nazwie stanowiska pojawiło się hasło „project manager”, w okresie koniec czerwca – początek lipca) wymagało doświadczenia na podobnym stanowisku. W przypadku stanowisk niższych, jak np. junior project manager było to najczęściej 2-5 lat, w przypadku ogłoszenia dla wyższe pozycje zarządcze oczekiwania to minimum 5, a czasem nawet 10 lat doświadczenia.

W korporacjach potrzebne języki

Wiele firm już w tytule ogłoszenia informuje o tym, że na dane stanowisko wymaga znajomości języka obcego, innego niż angielski. Największą popularnością cieszy się oczywiście język niemiecki, zaraz obok rosyjskiego i francuskiego. Niekiedy wśród pożądanych, acz nie wymaganych, cech idealnego kandydata pojawia się znajomość mniej popularnych języków, jak duński czy norweski. Warto więc inwestować w siebie poznając zawiłości mowy nie tylko mieszkańców Wysp Brytyjskich, bo obecnie nie jest to niemalże żadną przewagą na rynku pracy.

Podobne artykuły:

Czy certyfikat jest niezbędny?

Zarządzanie projektami, jak niemal każdy zawód specjalistyczny, posiada swoje systemy certyfikacji, która ponad wszelką wątpliwość informuje o kompetencjach, wiedzy i doświadczeniu kandydata na wolne stanowisko pracy. Wiedzą o tym działy HR, które uznają certyfikat za ważny i wielce pożądany. Ponad 33% ofert pracy dla project managerów zaznacza, że posiadanie potwierdzonej wiedzy z zakresu zarządzania projektami będzie dodatkowym atutem. Co więcej, większość spośród tych ofert wskazuje to jako element konieczny w życiorysie kandydata do pracy. W sytuacji, kiedy dobra znajomość języka obcego, wyższe wykształcenie i kilkuletnie doświadczenie nie jest żadnym wyróżnikiem (ale elementem koniecznym) warto pomyśleć o uzyskaniu tak pożądanego  w branży certyfikatu.

Jak wybrać najlepszy certyfikat?

Jak to często bywa nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przeanalizowane oferty pracy wskazują trzy główne metodyki certyfikacyjne: IPMA, PMI i Prince2, często nie wskazując, który z nich jest najbardziej pożądany. Są jednak istotne różnice, które doświadczeni rekruterzy dostrzegają. Certyfikat Prince2 oznacza jedynie pozytywne ukończenie egzaminu, podczas kiedy dwa pozostałe wymagają recertyfikacji, a także posiadają stopnie, które odpowiadają posiadanemu doświadczeniu. Certyfikaty międzynarodowego stowarzyszenia IPMA Polska zaplanowane zostały w taki sposób, by odzwierciedlać posiadany poziom kompetencji, dlatego też wyróżniają cztery poziomy zaawansowania i doświadczenia. Począwszy od certyfikatu D (asystent managera projektów) do kategorii A ( dyrektor projektów), który poszczycić się może spełnieniem wielu kryteriów, w tym minimum 5 letniego doświadczenia w zarządzaniu portfelami projektowymi. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce jest tylko jedna osoba posiadająca dokument na tym poziomie, przy czym osób cieszących się certyfikatem D jest ponad 3700!

Szkolenia dobrym pomysłem na start

Dzięki dobrodziejstwom Unii Europejskiej skorzystać można z wielu, niekiedy bezpłatnych, szkoleń przygotowujących do pełnienia zaszczytnej funkcji menedżera projektów. Niektóry przygotowują do egzaminów pod wybrane certyfikacje inne natomiast przedstawiają ogólną metodologię zarządzania. Niezależnie od tego, które warsztaty wybierzemy dla siebie możemy być pewni, że pomoże nam to zarówno w rozwoju osobistym jak i w zdobyciu ciekawego i perspektywicznego zawodu.

Podobne artykuły:

IPMA Polska Joanna Stalewska