Każdy pracownik powinien znać swoje prawa i obowiązki

Każdy pracownik powinien znać swoje prawa i obowiązki www.fotolia.pl

Nie każdy może pozwolić sobie na własny biznes. W momencie, kiedy jesteśmy czyimś pracownikiem, warto wiedzieć, jak wykonywać swoje obowiązki, by nie podpaść pod kodeks pracy. Trzeba także posiadać wiedzę na temat swoich praw.

Prawa i obowiązki pracownika

Ogólne prawa i obowiązki pracownika zawarte są w kodeksie pracy. Szczegółowe zapisy powinny znaleźć się w umowie, jaką spisują pracownik i pracodawca. Warto już w tym momencie przejrzeć ją i zadawać niezbędne pytania, by uniknąć potem wielu problemów. Należy sprawdzić przede wszystkim zapisy dotyczące ubezpieczeń, urlopów i wypłaty, ponieważ są to jedne z ważniejszych punktów każdej umowy.

Obowiązki osoby pracującej

Przede wszystkim pracownik ma wykonywać swoje zadania zgodnie z zamierzonym planem. Zazwyczaj nie może on opuszczać samowolnie miejsca pracy. Ponadto do obowiązków osoby pracującej należy dbanie o dobre imię firmy. Choć jest to kontrowersyjne, niekiedy wymaga się, by pracownik był nienaganny nie tylko w pracy, ale także poza nią. Głośne są zwłaszcza sprawy, gdy ktoś chwali się zdjęciami z imprezy na portalach społecznościowych, a następnie zostaje zwolniony właśnie ze względu na dobre imię firmy.
Prawem a równocześnie obowiązkiem pracownika jest zawiadomienie przełożonego, jeśli miejsce pracy nie będzie bezpieczne. Wtedy pracownik ma prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków w danym miejscu. Osoba pracująca musi bowiem wykonywać swoje obowiązki zgodnie z przepisami BHP. W tym celu powinna także zdobywać wiedzę z tego zakresu. Zazwyczaj odbywa się to na szkoleniach.

Prawa osoby pracującej

Pracownik ma prawo do przerwy w ciągu dnia pracy. Za minimalny czas przerwy uznaje się kwadrans, choć wielu pracodawców pozwala na więcej. Pracownik ma również prawo do płatnego urlopu oraz do terminowej wypłaty. Są to podstawowe prawa, z których nie należy rezygnować.
W danym miejscu pracy warto również pamiętać o prawie do godności. Mobbing, choć jeszcze często spotykany jest zakazany przez prawo.

red.