Kiedy możesz powiedzieć swojemu szefowi „nie”?

Kiedy możesz powiedzieć swojemu szefowi „nie”? lassedesignen - Fotolia

Wydawać by się mogło, że odmówienie szefowi musi wiązać się z prośbą o zrobienie czegoś nieetycznego, czy nielegalnego. Jednak mówienie „nie” może dotyczyć zwykłych codziennych sytuacji.

Odmówić możemy np. w momencie, kiedy mamy za dużo zadań, a daje się nam kolejne lub kiedy jesteśmy proszeni o coś, co zupełnie nie należy do naszych obowiązków. Jak i kiedy odmawiać szefowi, aby zachować dobre relacje i nie narazić się na nieprzyjemności?

 

Z pewnością bardzo trudno jest wprowadzić sztywną granicę między sytuacjami, kiedy możesz podejść negatywnie do poleceń szefa, a takimi, kiedy musisz zacisnąć zęby i wykonać zleconą pracę. Nikt nie chce być postrzegany w swoim miejscu pracy jako osoba, która nie współpracuje i odmawia pomocy. Mogą wystąpić jednak sytuacje, kiedy „nie” to najlepsza odpowiedź na polecenie przełożonego. W jakich momentach twoja odmowa będzie usprawiedliwiona?

Jesteś pochłonięty innymi zadaniami

Twój szef powinien wiedzieć za co jesteś odpowiedzialny i jakie obowiązki wykonujesz. Ma jednak prawo nie wiedzieć na jakim etapie zaawansowania jesteś w danych projektach i jak bardzo jesteś obłożony pracą. Jeśli czujesz, że liczba obowiązków znacznie przekracza twoje możliwości, a szef chce dodać ci jeszcze nowe zadanie, masz prawo odmówić. Nie mów jednak tylko „nie”. Podaj argumenty, powiedz o zadaniach, które wykonujesz i określ ile czasu ci zajmują. Pokaż, ze już teraz z trudem wyrabiasz się w wyznaczonym czasie pracy, a każda dodatkowa rzecz będzie wiązała się z nadgodzinami. Przedyskutujcie sprawę i ustalcie priorytety. Być może część wykonywanych zadań można przełożyć na później i zająć się w pierwszej kolejności nowym zadaniem.

Zadanie nie odpowiada twoim umiejętnościom

Nikt nie chodzi do myjni samochodowej, żeby umyć zęby. Nie możesz podejmować się bezrefleksyjnie projektów, które są kompletnie z innej dziedziny niż twoja. W momencie, gdy jesteś poproszony o zrobienie czegoś, co nie odpowiada w żaden sposób twoim umiejętnościom i zajmowanemu przez ciebie stanowisku, to może być czas na poważną rozmowę. Pamiętaj, że podejmowanie się tego typu zadania może zakończyć się spektakularną porażką, więc warto powiedzieć przełożonemu, że preferowałbyś projekt, który jesteś w stanie zrealizować w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie. Dodatkowo, tego typu rozmowa jest też odpowiednim momentem, żeby zasugerować szkolenie, w czasie którego zdobędziesz nowe umiejętności i przy najbliższej okazji będziesz już mógł podjąć się nowego zadania. Pokażesz w ten sposób, że odmawiasz bo jesteś świadomym siebie i swoich umiejętności pracownikiem, dbasz o swój rozwój i dobro firmy.

Polecenie jest nieetyczne, bądź nielegalne

Jak było powiedziane wcześniej, niezaprzeczalnie nikt nie ma prawa zmusić cię do podejmowania działań noszących znamiona przestępstwa lub wątpliwych moralnie. Jeśli jednak zostaniesz o to kiedykolwiek poproszony, musisz wykazać się ostrożnością. Jeśli taka sytuacja zdarzy się raz, może powtórzyć się w przyszłości. Jeśli podejrzewasz swojego przełożonego o działania na granicy prawa, powinieneś poinformować o tym odpowiednie służby. To też jednoznaczny sygnał do tego, aby wręczyć wypowiedzenie i poszukać innej pracy.

monsterpolska.pl Małgorzata Majewska