Kierunek manikiurzystka - dlaczego warto go wybrać?

Kierunek manikiurzystka - dlaczego warto go wybrać? manikiurzystka

Może wydawać się, że do pielęgnacji dłoni i paznokci nie potrzeba specjalistycznej wiedzy to w praktyce wygląda zupełnie inaczej. Manikiurzystka nie tylko wie, jak wykonywać zabiegi ale także dba o wysoką jakość obsługi klienta w gabinecie.

Manikiurzystka – zawód dla osób z pasją

Zawód na kierunku Manikiurzystka to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób z pasją, które nie tylko interesują się profesjonalną pielęgnacją dłoni, ale także chętnie zdobywają nową wiedzę na temat gorących trendów w stylizacji paznokci i doskonale znają takie pojęcia jak hybryda, żel, akryl, french czy striplac. Nauka na kierunku Manikiurzystka to również znakomita droga do rozwoju osobistego dla kobiet, które uwielbiają urządzać w domowym zaciszu zabiegi SPA dla swoich znajomych oraz przyjaciół, ale też chętnie tworzą na ich paznokciach rozmaite wzory, sprawiając, że rewelacyjnie prezentują się nie tylko na imprezach, ale też na co dzień i w sytuacjach typowo biznesowych.

Piękny wygląd, czyli pewność siebie i świetne samopoczucie

Nie od dziś wiadomo, że wygląd ma duży wpływ na samopoczucie każdego człowieka, jego atrakcyjność, samoocenę, pewność siebie, ale również na to, jak jest postrzegany przez innych. Jak się okazuje w praktyce, wygląd często jest równie istotny jak posiadane umiejętności, kompetencje czy wykształcenie. Dobrym przykładem na potwierdzenie tych słów jest chociażby rozmowa kwalifikacyjna, podczas której potencjalny pracodawca może nie tylko zapoznać się z kompetencjami kandydata do pracy, ale także na podstawie jego wyglądu, wyrobić sobie pierwszą opinię na jego temat.

Co więcej, to właśnie o dłoniach najczęściej mówi się, że są „wizytówką” każdego człowieka. I choć można się o nie troszczyć samodzielnie, dużo lepszym pomysłem jest powierzenie ich pielęgnacji wykwalifikowanej manikiurzystce.

Czym dokładnie zajmuje się manikiurzystka?

Manikiurzystka to osoba, która zawodowo, zajmuje się profesjonalną pielęgnacją dłoni i stylizacją paznokci. To specjalistka, która potrafi troszczyć się o dłonie swoich klientów, umie rozpoznać ich potrzeby i dzięki posiadanym umiejętnościom, wie jaką pielęgnację zastosować w każdym przypadku. Wykwalifikowana manikiurzystka, zajmuje się także dbaniem o wygląd płytek paznokci oraz stan skórek i za pomocą profesjonalnych lakierów bardzo precyzyjnie wykonuje najbardziej wyszukane wzory. Manikiurzystka specjalizuje się również w stosowaniu różnych metod przedłużania, rekonstrukcji czy zdobienia paznokci.

W tym zawodzie, bardzo ważne są zarówno zdolności manualne, jak i interpersonalne. Dodatkową umiejętnością, niezwykle cenną w codziennej pracy manikiurzystki jest także łatwość nawiązywania kontaktów z klientem, co jest istotnym atutem, zwłaszcza w renomowanych salonach kosmetycznych.

Nie bez znaczenia jest także ścisłe przestrzeganie zasad higieny pracy, porządek na stanowisku, ale także regularna dezynfekcja i sterylizacja narzędzi.

Jak zostać manikiurzystką?

Aby zostać dyplomowaną manikiurzystką, należy ukończyć przynajmniej szkołę średnią, a następnie wybrać odpowiedni kierunek w szkole policealnej, jak np. https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/manikiurzystka. W trakcie poszukiwań odpowiedniej placówki edukacyjnej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oferowany program nauczania – a zwłaszcza na ilość oraz zakres zajęć teoretycznych i praktycznych, które zapewnią właściwe przygotowanie do wykonywania zawodu manikiurzystki.

Zajęcia na tym kierunku, trwają zazwyczaj 1 rok, po upływie którego, każdy absolwent otrzymuje dyplom, który jest potwierdzeniem zdobytej wiedzy i posiadanych kwalifikacji w zawodzie.

W przykładowym programie nauczania na kierunku Manikiurzystka, przewidziano takie przedmioty jak między innymi:

  • bezpieczeństwo i higiena w usługach osobistych,
  • historia stylu,
  • komunikacja interpersonalna z klientem,
  • metody i techniki manicure,
  • podstawy psychologii,
  • narzędzia pracy w salonie kosmetycznym,
  • teoretyczne podstawy manicure.

Manikiurzystka – perspektywy pracy

Dyplomowana manikiurzystka, może pracować m.in. w renomowanych salonach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, w hotelowych SPA, salonach manikiuru, salonach odnowy biologicznej, a także w ośrodkach leczniczo-rekreacyjnych. Manikiurzystka może również znaleźć pracę na stanowisku do pielęgnacji dłoni, które często w centrach handlowych, ale ma również niezbędne kompetencje oraz wiedzę, aby otworzyć własny gabinet kosmetyczny i świadczyć swoje usługi w stacjonarnych lub mobilnych salonach urody.