Koniec z przepisywaniem CV - czy to możliwe?

Koniec z przepisywaniem CV - czy to możliwe? Image courtesy of David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net

Coraz większą uwagę przywiązuje się do nowoczesnych rozwiązań wspomagających procesy rekrutacyjne. Mijają czasy wypełniania ankiet na papierze, drukowania CV i listów motywacyjnych.

Więcej firm decyduje się na elektroniczny obieg dokumentów, stawia na bezpieczeństwo danych a przede wszystkim na wygodę i oszczędność czasu. Odpowiadając na zapotrzebowanie firm rekrutacyjnych na polskim rynku pojawia się coraz więcej systemów przeznaczonych dla osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie projektów rekrutacyjnych.

Nie ma czasu na czytanie życiorysów

Czytanie życiorysów zawodowych to bardzo czasochłonne i wyczerpujące zajęcie. Przejrzenie setek aplikacji w bazie danych, skrzynkach mailowych wymaga niezwykłej cierpliwości oraz dokładności. Wyselekcjonowanie właściwych osób do spotkania to bardzo żmudne zajęcie. Należy jeszcze dodać, że czas jest bardzo ograniczony. Niekiedy rekruter prowadzi kilka projektów jednocześnie.

Dlatego rekruter jest zmuszony dzielić pracę na pewne etapy. Na początek przegląda CV pobieżnie, wyłapuje te, które spełniają wymagane kryteria. Resztę odrzuca. Dzięki temu poświęca odpowiednio więcej czasu aplikacjom, które sugerują dobrych kandydatów. Zapewne z całej masy nadesłanych dokumentów tylko kilkanaście zostanie szczegółowo przeczytanych a osoby zaproszone na spotkania.

Czy to jest dobry model pracy?

Wyobraźmy sobie, że zmęczony czytaniem kilkusetnego CV rekruter odrzuca przez niedopatrzenie idealnego kandydata. A może nawet nie jednego?

A co by było gdyby ten sam rekruter posiadał oprogramowanie wspierające przeprowadzanie projektów rekrutacyjnych? Wtedy nie musiałby wertować kilkuset dokumentów dla jednej oferty. Wystarczyłoby żeby wpisał do wyszukiwarki systemu kryteria na dane stanowisko a system wygenerowałby dla niego gotową listę kandydatów. Bez czytania CV, podana na tacy lista potencjalnych osób. Bajka? Nie. To jest możliwe już teraz. Jest dostępne na rynku takie rozwiązanie a niewiele firm rekrutacyjnych zdaje sobie sprawę z możliwości takich narzędzi.

Jak to działa?

Proces dodawania kandydatów do systemu realizowany jest automatycznie dzięki synchronizacji ze stroną internetową. Kandydat wypełniając formularz aplikacyjny zostaje wprowadzony bezpośrednio do etapu w projekcie rekrutacyjnym a to wszystko dzieje się bez udziału rekrutera.

Wprowadzanie kandydatów możliwe jest również bezpośrednio ze skrzynki e-mail oraz na podstawie załączonego CV. Jedną z największych zalet takiego systemu jest narzędzie zwane Parserem CV. Użytkownik nie musi przepisywać danych z pliku do pól w kartotece, ponieważ system sam zapamiętuje każde wyrażenie z dokumentu i indeksuje je w kartotece kandydata.

Kolejną funkcją, która bardzo pozytywnie zaskakuje wielu klientów. Jest zaawansowana wyszukiwarka. Właśnie dzięki indeksacji CV, system jest w stanie wyszukać odpowiedniego kandydata po treści zawartej w dokumencie i dodatkowo zawężać listę wyszukiwania do wielu innych kryteriów.

Procesy rekrutacyjne

Niezwykle proste w obsłudze są procesy rekrutacyjne. Po pierwsze, kandydaci zostają do nich dodani sami, można również wyszukać z bazy kolejne osoby i w kilka kliknięć dodać listę nowych kandydatów. Nie potrzebne jest drukowanie ankiet a potem skanowanie czy przepisywanie do systemu. Program posiada moduł, dzięki któremu użytkownik na etapie przeprowadzania rozmowy może uruchomić ankietę i od razu ją zapisać w kartotece kandydata.

Decydując się na zakup oprogramowania stawiane są pewne kryteria. Mnogość funkcjonalności to nie wszystko. System musi być przede wszystkim przyjazny i prosty w obsłudze, zawsze dostępny przy tym bezpieczny i bezawaryjny. Dobry system rekrutacyjny oszczędza czas użytkownika, a większość zadań wykonywanych jest automatycznie.

Podobne artykuły:Galactica Sp.J. Raatz i Wspólnicy