Krytyczny głos w sprawie umów śmieciowych

Krytyczny głos w sprawie umów śmieciowych sxc.hu

W Polsce trwa dyskusja na temat zmian w prawie pracy ograniczających elastyczne formy zatrudnienia. Ciekawe, ile jeszcze podatków podniesiemy jako kraj, zanim zaczniemy sprzątać finanse publiczne.

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, zabrał mocno krytyczny głos w sprawie proponowanych przez rząd zmian w tzw. umowach śmieciowych. Wskazał on na ryzyko pójścia śladem Hiszpanii, gdzie ze względu na duże pozapłacowe koszty pracy z rynku wyeliminowano przede wszystkim ludzi o niskich kwalifikacjach, którym nie opłaca się pracować za możliwe do uzyskania wynagrodzenie. Nie grozi nam oczywiście aż tak drastyczny scenariusz. Dla przypomnienia bezrobocie w Hiszpanii wedle oficjalnych statystyk wynosi 25%, natomiast wśród ludzi młodych przekracza 50%. Na umowach zlecenie pracuje ponad 300 tys. osób, co z pewnością jest zauważalną ilością.

Podobne artykuły:


Chiny rosną nieco szybciej od oczekiwań

W nocy poznaliśmy dane z Chin. Wzrost gospodarczy spadł do 7,7%, jednakże i tak jest wyższym o 0,1% od oczekiwań. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna również okazały się zgodne z przewidywaniami analityków, o ile oczywiście można wierzyć w rzetelność chińskich statystyk. Delikatne spowolnienie w Chinach nie byłoby niczym złym dla tej gospodarki, gdyż dałoby to szansę na złagodzenie niektórych baniek spekulacyjnych, jak chociażby tej na rynku nieruchomości. Problemem jest to, że większość słabszych danych z państwa środka rozpoczyna spekulacje o kryzysie w tamtym regionie i jego ewentualnym olbrzymim wpływie na gospodarkę światową.

Ukraina wciąż niespokojna

Na Ukrainie wciąż trwają demonstracje na Majdanie Niepodległości. Wczoraj doszło do największych starć od początku niemal dwumiesięcznego protestów. Ukraincy zebrali się, by wyrazić swoje niezadowolenie zarówno z nowych ustaw ograniczających działalność organizacji pozarządowych, jak i zwiększających kary dla biorących udział w nielegalnych zgromadzeniach. Nie wolno już np. protestować w kasku, ani poruszać się w kolumnach samochodów dłuższych niż cztery pojazdy. Nie bez znaczenia jest też frustracja protestujących wywołana brakiem jednoznacznego lidera w obozie opozycyjnym. Wczoraj tłum wymknął się spod kontroli opozycji i ruszył na barykady policyjne. W wyniku walk 100 osób - w tym 70 funkcjonariuszy policji - dniosło rany. Do stolicy zjeżdżają autobusy sił porządkowych przywożące osoby do wymiany za rannych milicjantów, ale głośno mówi się o tym, że to wzmocnienie przed pacyfikacją przeciągających się protestów. Budzą one z pewnością niepokój inwestorów, gdyż głośno mówi się o ewentualnych sankcjach, które z pewnością dotkną również Polskę, gdyż Ukraina jest ważnym partnerem handlowym.

Podobne artykuły:

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

14:00 - Polska - przeciętne wynagrodzenie.

Komentarze walutowe

EUR/PLN za okres od 20.10.2013 do 20.01.2014

Kwotowania EUR/PLN poruszają się w łagodnym trendzie spadkowym. W miniony piątek kurs niespodziewanie zaczął gwałtownie osłabiać się i od góry kanału spadł o 3 grosze, zatrzymując się poniżej połowy formacji, jednakże ruch ten stracił impet, a kurs w przeciągu tygodnia odrobił cały ten spadek ponownie wracając pod górne ograniczenie formacji. Gdyby ruch w dół był kontynuowany, to kolejnym wsparciem są okolice 4,1300, gdzie swoje minima miał poprzedni ruch. W przypadku ruchu w górę kolejnym oporem jest wspomniane testowane wczoraj górne ograniczenie formacji na poziomie 4,1750.

CHF/PLN za okres od 20.10.2013 do 20.01.2014

Kurs CHF/PLN od połowy października poruszał się w trendzie wzrostowym. Tuż przed świętami w wyniku gwałtownych osłabień franka doszło do wybicia dołem z formacji. Następnie poruszał się dwa tygodnie w trendzie bocznym, po czym znowu się osłabia w gwałtownych ruchach, osiągając najniższe poziomy od maja zeszłego roku i tworząc trend spadkowy. Najbliższym oporem dla dalszych wzrostów jest testowana linia łącząca maksima lokalne grudnia i stycznia, czyli poziom 3,3800. Dla ruchu w dół brakuje kolejnych istotnych technicznych wsparć oprócz dolnego ograniczenia formacji na 3,3500.

USD/PLN za okres od 20.10.2013 do 20.01.2014

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,0200, ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Oglądaliśmy kilka prób testowania psychologicznej bariery 3,0000, będącej silnym wsparciem dla kursu przed kontynuacją dalszych spadków na tej parze walutowej, po czym kurs gwałtownie zawrócił ku górze tworząc trend wzrostowy. W ruchu tym ważnym oporem są testowane poprzednie ważne minima na 3,0800. W przypadku spadków wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich tygodni na 3,035, a dalej wspomniane okolice 3,0200.

GBP/PLN za okres od 20.10.2013 do 20.01.2014

Kurs GBP/PLN ponownie odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy. Dla dalszych wzrostów najbliższym oporem jest 5,0750, czyli maksimum ostatniego ruchu. Dla spadków następnym wsparciem jest poziom 4,9750, czyli wspomniana linia łącząca minima ostatnich miesięcy.

internetowykantor.pl Maciej Przygórzewski