Kształcenie dualne szansą dla firm

Kształcenie dualne szansą dla firm © alphaspirit - Fotolia.com

W Polsce w coraz większej liczbie branż brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Firmy, zamiast zatrudniać pracowników w pełni przygotowanych do wykonywania zawodu, muszą tracić czas zasoby finansowe na ich doszkolenie i przysposobienie do pracy.

Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kształcenie dualne.

„Kształcenie dualne to taki model nauki, w którym młoda osoba zdobywa wiedzę oraz doświadczenie zarówno w szkole, jak i na warsztatach w zakładzie pracy. Co ważne, system jest dostosowany do oczekiwań pracodawców, ponieważ pozwala uczniom nabyć konkretne umiejętności, które będą im potrzebne w życiu zawodowym po zakończeniu szkoły” – mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Gawroński, starszy konsultant w firmie Staufen Polska, Doradztwo.Akademia.Inwestycje.

Dla firm bardzo dużą korzyścią płynącą z kształcenia dualnego jest to, że dzięki niemu na rynek wchodzą osoby już przygotowane, które z dnia na dzień mogą rozpocząć pracę nawet w specjalistycznych zawodach. Więcej, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołami mają wpływ na program nauczania, który jest w nich realizowany. Pomaga to „wyprodukować” takich fachowców, jacy są na rynku pracy potrzebni. Młode osoby uczące się w systemie dualnym zyskują zaś to, co jest w oczach pracodawców najważniejsze – doświadczenie zawodowe.

Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej zdało sobie sprawę z wadliwości szkolnictwa zawodowego w Polsce. W sierpniu 2015 r. zostało podpisane rozporządzenie regulujące kwestie dualnego systemu kształcenia zawodowego, co jest dużym krokiem naprzód. Na efekty w postaci lepszych pracowników na pewno przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale bądźmy dobrej myśli.