Kto może zostać chałupnikiem?

Kto może zostać chałupnikiem? Brand.ceo

Przyjęło się, że praca chałupnicza nie jest traktowana jako stały dochód. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pracując w domu, można prowadzić własny biznes - niekiedy bardziej dochodowy niż praca na etacie.

Prowadzenie sklepu internetowego

Jednym z popularniejszych pomysłów na zarabianie w domu jest prowadzenie sklepu internetowego. Dlaczego tak duża liczba osób decyduje się na tego rodzaju biznes? Odpowiedź jest prosta - ludzie coraz chętniej robią zakupy w sieci. Przy konstruowaniu strony internetowej warto pamiętać o czytelnym layoutcie, który umożliwi szybkie odnalezienie danego produktu. Aby oferta była atrakcyjna i przyciągała uwagę potencjalnego klienta, powinna być opatrzona zdjęciami, które oddają rzeczywisty wygląd oferowanego przedmiotu. Istotną kwestią jest także bezpieczne wykonywanie transakcji. Strona internetowa, na której klienci podają swoje dane osobowe powinna być zabezpieczona certyfikatem SSL, który gwarantuje poufność danych przesyłanych drogą elektroniczną.

Catering

Zawrotne tempo życia powoduje, że nie wszyscy, którzy pracują, mogą poświęcić czas na przygotowywanie posiłków. Dlatego ciekawą alternatywą dla pracy w domu jest świadczenie usług cateringowych. Jednym z kluczowych kanałów przyjmowania zamówień może być Internet, dlatego warto zainwestować w założenie strony oraz reklamę. Do rozwożenia przygotowywanej w domu żywności niezbędny jest samochód oraz zatrudnienie kierowcy.

Gabinet masażu

Ciekawym pomysłem na działalność w miejscu zamieszkania jest prowadzenie gabinetu masażu. Polskie prawo reguluje jedynie kwestię uprawnień niezbędnych do wykonywania masażu leczniczego. W takim wypadku niezbędne jest kierunkowe wykształcenie oraz posiadanie tytułu technika rehabilitacji lub fizjoterapeuty. Jeżeli chodzi o wykonywanie masaży relaksacyjnych, nie trzeba posiadać żadnych zezwoleń. Ważne są jedynie umiejętności, zdobyte na specjalistycznych szkoleniach lub kursach. Aby otworzyć gabinet masażu lub odnowy biologicznej, wystarczy przystosować przynajmniej jeden pokój o powierzchni nie mniejszej niż 12 mkw. i 2 m wysokości. Niezbędnym wyposażeniem jest umywalka z dostępem do ciepłej wody, środki higieny oraz kosmetyki, które będą wykorzystywane podczas zabiegów. 

Administrator bazy danych

Każda z firm gromadzi szczegółowe informacje o swoich klientach, dlatego dla osób, które mają doświadczenie w księgowości, administracji publicznej, czy pracy biurowej, ciekawą alternatywą może być praca jako administrator bazy danych. Zarządzanie bazami polega na przetwarzaniu danych osobowych subskrybentów, ich zabezpieczaniu oraz prowadzeniu dokumentacji, która opisuje sposób przetwarzania informacji. Do wykonywania tego rodzaju pracy wystarczy być w posiadaniu komputera z pojemnym dyskiem. Aby świadczyć tego rodzaju usługi, konieczne jest zawarcie ze zleceniodawcą pisemnej umowy powierzenia, która określa cel oraz zakres przetwarzania informacji.

Handel domenami

Do handlowania domenami w sieci wystarczy sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. Zarabianie polega na tanim zakupie domeny, a następnie maksymalnie opłacalnej sprzedaży, która odbywa się na platformach aukcyjnych. W tej branży bardzo ważna jest cierpliwość oraz umiejętność przewidywania, na które adresy www może w przyszłości wzrosnąć zainteresowanie. Po wykupieniu konkretnej domeny, a przed jej finalnym sprzedaniem, na stronie można umieścić reklamy, które w między czasie będą przynosiły zyski.

Produkcja chałupnicza

W czasach, kiedy tania produkcja mechaniczna zdominowała rynek, zwiększa się popyt na artykuły robione ręcznie. Moda na artykuły hand-made spowodowała, że coraz więcej kobiet decyduje się na prowadzenie tego rodzaju biznesu. Niektórzy utrzymują się z wytwarzania swetrów, inni z szycia maskotek, zdobienia gotowych produktów metodą decoupage, haftowania, czy ręcznie robionej biżuterii. Tego rodzaju umiejętności można nauczyć się samemu lub na warsztatach. Do sprzedawania tego rodzaju wyrobów nie jest konieczne posiadanie własnej strony internetowej. Początkującym poleca się wykorzystać do tego platformy aukcyjne lub portale z ręcznie robionymi akcesoriami, które zrzeszają ludzi, zajmujących się wytwarzaniem tego rodzaju artystycznych wyrobów.

Korepetycje

Osoby, które specjalizują się w konkretnej dziedzinie naukowej mogą świadczyć usługi związane z przekazywaniem wiedzy. Zapotrzebowanie na korepetycje, na różnym poziomie nauczania oraz z różnych przedmiotów, jest wciąż bardzo duże. Najpopularniejsze jest dawanie korepetycji z przedmiotów maturalnych oraz języków obcych. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się wiedza specjalistyczna, jak chociażby statystyka, ekonometria, czy historia sztuki.

Chałupnictwo - formalności

Osoba, która trudni się działalnością wykonywaną osobiście, może pracować na podstawie umowy o dzieło, zlecenia lub kontraktu. Aby rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne jest złożenie stosownego wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie trzeba składać go osobiście, można zrobić to drogą elektroniczną.

Bez względu na to, jaki rodzaj pracy chałupniczej zdecydujesz się wykonywać, zleceń na konkretne usługi możesz wyszukiwać przy pomocy portali pośredniczących, takich jak chociażby Oferia:

http://oferia.pl/zlecenia/pozostale/chalupnictwo