Moc metafory

Moc metafory Image courtesy of by Salvatore Vuono/FreeDigitalPhotos.net

Metafora odwołuje się do intuicji, doświadczenia i wiedzy odbiorcy, czyli jego zdolności kojarzenia obrazów. To umiejętnie dobrane obrazowe porównanie, przenośnia.

Jakich korzyści może dostarczyć nam odpowiednia metafora?
Czy komunikowanie się za pomocą bajek i anegdot to część naszej kultury?
Co mówią o naszej osobowości przypowieści, których używamy?
Czym jest metafora i dlaczego ma tak ogromne znaczenie podczas szkoleń?

Co to jest metafora

Według słownika pod pojęciem metafory rozumie się „figurę stylistyczną polegającą na zestawieniu słów nie występujących zwykle we wspólnym związku zależności; znaczenie jednego ze słów zostaje przeniesione na drugie (np. przez przeniesienie właściwości konkretnego przedmiotu, zjawiska), powstaje wówczas swoista całość znaczeniowa o zabarwieniu emocjonalnym”.

Podobne artykuły:


Upraszczając, metafora odwołuje się do intuicji, doświadczenia i wiedzy odbiorcy, czyli jego zdolności kojarzenia obrazów. To umiejętnie dobrane obrazowe porównanie, przenośnia.

„Życie to praca i rozczarowanie” powiedział właśnie (a ja zapisałem) młody człowiek siedzący razem ze mną w przedziale podczas podróży do Wrocławia, do swojej towarzyszki. No cóż, zapewne nie wierzy w swoje siły przed egzaminem, do którego oboje się przygotowywali odkąd tylko wisedli do pociągu. Metafory towarzyszą nam przez całe życie.

Do niektórych tak się przyzwyczailiśmy, że używamy ich zupełnie bezwiednie: czas to pieniądz, biały jak papier, chudy jak patyk, piersi jak balony, klata jak u małolata (albo u goryla), blady jak ściana, łysy jak kolano, zgrabny jak słoń w składzie porcelany...

Słowa „metafora” używam jako odpowiednika opowiadania lub części mowy, które zakłada porównanie. Metafora obejmuje proste porównania i podobieństwa oraz dłuższe historie, przypowieści, bajki, anegdoty, alegorie i parabole. Metafora nie komunikuje w sposób bezpośredni. Proste metafory dokonują prostych porównań, których przykłady podałem powyżej. Dobra metafora może oświetlić niezrozumiałe i nieznane, przenosząc je do znanego i zrozumiałego.

metafora w szkoleniach

To, czym chcę się podzielić, to używanie metafor w szkoleniach. Nie będę rozpisywał się nad badaniami jaki wpływ mają metafory na nasze umysły oraz nasz system pojęciowy. Jest wiele mądrych teorii opisujących ich działanie. Polecam książkę Georga Lakoffa i Marka Johnsona „Metafory w naszym życiu” oraz referat Artura Curyło „Perswazyjne wykorzystanie metafory w wystąpieniach publicznych”. Pozostałe informacje można wyłuskać z wielu publikacji i książek na temat wystąpień publicznych.

Metafory dzielę na 2 kategorie: te, które pomagają nam zrozumieć otaczający nas świat oraz pozwalają przewidywać czyjeś zachowania i postawy życiowe oraz te, dzięki którym można manipulować czyimś umysłem dla swoich celów.

Trenerstwo jest dla mnie… - to zdanie musieliśmy dokończyć uzupełniając swoje profile na portalu Treco. Metaforycznie więc trenerstwo dla każdego z nas oznacza coś innego; trenerstwo to przygoda, wyzwanie, wskazanie wielu różnych dróg, źródło nowych doświadczeń, zabawa, tworzenie świata, w którym chcę żyć, pasja, przyjemność w zarabianiu na życie, odkrywanie nieznanych lądów, kształtowanie rzeczywistości…

Wiele można dowiedzieć się o danej osobie analizując metaforę, jakiej użyje rozwijając dane słowo czy myśl.
Sprawdzam to na początku szkoleń, prosząc uczestników, by dokończyli zdanie: Sprzedaż jest jak…, Negocjacje są jak…, Zarządzanie ludźmi jest jak… Kreatywność w wymyślaniu nie ma granic. Niesamowicie ułatwia to zrozumienie i późniejsze przyswojenie omawianego tematu.

Andrzej Zdanowski Treco Sp. z o.o. 1