Mowa ciała w sytuacjach oficjalnych (PORADY)

Mowa ciała w sytuacjach oficjalnych (PORADY) Bigstock.com

Radzimy, jak w sytuacjach oficjalnych opanować "mowę ciała".

Dłonie na stole, niekoniecznie złożone w "piramidkę", wzrok skupiony na rozmówcy, "otwarta postawa". To, co komunikujemy słowami, musi być spójne z mową naszego ciała. Podpowiemy, jak kontrolować gesty, by nasz “body language” nie przyprawiał nas o stres, a przeciwnie – był w stresujących sytuacjach naszym sprzymierzeńcem. Oto garść porad.

Pierwsze wrażenie

Na ważne dla siebie spotkanie wchodzimy pewnie, zdecydowanie podajemy rękę, ściskamy, ale nie za mocno i nie za lekko. Siadając wsuwamy się do końca krzesła, co pozwoli wyprostować się i przyjąć bardziej otwartą postawę.

Ręka w rękę

Podczas spotkania ręce trzymamy na stole, nie pod nim. Dodatkowo staramy się nie nadużywać znanych nam gestów, co – robią zwłaszcza politycy. Popularna piramidka, czyli stykanie palców dłoni w trójkąt, ma za zadanie skupić uwagę i jednocześnie wzbudzić zaufanie. Nadużywanie tego gestu jest jednak źle postrzegane.

Oko w oko

Podczas rozmowy od 30 do 60% czasu należy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Pokazujemy tym samym, że jesteśmy pewni siebie i mówimy prawdę. Jeśli patrzymy w górę, to znaczy, że się zastanawiamy, jeśli zaś zerkamy w lewo, może to być odbierane jak próba kłamstwa.

Zdradziecki głos?

Jeśli stresuje Was drżenie głosu w sytuacjach wyjątkowych, to możecie się uspokoić. Jak sobie z tym radzić? Można policzyć do dziesięciu, zastosować techniki oddechowe, a przede wszystkim pozwolić mówić drugiej osobie.

Z nogi na nogę

Kobiety i mężczyźni najczęściej siadają zakładając nogę na nogę. Ważne, by przy tym unikać krzyżowania rąk i kulenia się. Nasza postawa byłaby bowiem zupełnie zamknięta, co mogłoby utrudnić rozmowę.

Training Factory Warszawa Sandra Waszniewska

Dalej

x

6 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki

 • uskaa uskaa

  zauważyłam że im bardziej komuś zależy tym mniej potrafi być sobą a z doświadczenia wiem (i przynajmniej u mnie to się sprawdza) że im mniej mi zależy - mniej się stresuję - jestem bardziej sama sobą - a w efekcie wygrywam. Choć warto conieco na temat mowy ciała znać byle tylko nie za dużo analizować swoich ruchów bo potem jest się kompletnie nienaturalnym

  2015-05-05 10:17:57

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Kata Kata

  Ja też uważam, że warto mieć widzę na temat języka ciała. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi odruchami, ale już sama wiedza może pomóc opanować stres. Ja im bardziej mam ważne spotkanie tym bardziej jestem zestresowana.

  2014-07-06 13:22:32

  Oceniono 0 razy

  Odpisz na ten komentarz

  • koala koala

   jeśli masz te spotkania często to może warto pomyśleć o preparacie który cię uspokoi. sama dość długo męczyłam się ze stresem aż w końcu miałam dość i sięgnęłam po destresan max. problem rozwiązał mi dość szybko i teraz jestem spokojniejsza i się tak nie spinam wszystkim.

   2014-07-07 12:00:01

   Oceniono 1 razy

   1

   Odpisz na ten komentarz

   • Kata Kata

    Preparat ziołowy może i bym rozważyła, destresan max doczytałam jest na bazie ziół, ale nie wiem czy to na pewno bezpieczne. Nie wpłynie to jakoś negatywnie na moje odruchy? Nie będzie gorzej?

    2014-07-31 22:08:18

    Oceniono 0 razy

    x

    Odpisz na ten komentarz

 • Zenek Zenek

  Gdy to jest naturalne to ok. Zabawne jest oglądanie osób, którzy mowy ciała nauczyli się u "trenerów" na kursach. To co wyczyniają woła o pomstę do nieba. Ci "trenerzy" uważają, że wszystkich można wyuczyć jak jakieś małpki czy pieski.

  2014-06-11 15:48:24

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz

 • Dominik Dominik

  Znajomość mowy ciała przydaje się w każdej niemal życiowej sytuacji. Ludzie używają jej zupełnie nieświadomie. To często odruchy, gesty, których się nie kontroluje. Warto wiedzieć co oznaczają, czy są naturalne, a może sztuczne, bo wwyuczone.

  2014-06-11 15:08:12

  Oceniono 0 razy

  x

  Odpisz na ten komentarz