Mit multizadaniowości

Mit multizadaniowości http://www.mediabistro.com/

Dr. Andrzej Wodecki z Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania wskazał podczas Digital Learning Congress, że wielozadaniowość to u człowieka mit.

Wiele publikacji wskazuje, że ludzie, zwłaszcza młodzi, coraz częściej nie czytają tekstu tylko go pobieżnie skanują i są w stanie jednocześnie robić kilka rzeczy. Robią je jednak mniej efektywnie, niż gdyby się skupili na wykonywanej czynności.

Po prostu się przełączają

-Multizadaniowość to u człowieka mit. Mózg nie jest w stanie zrobić kilku rzeczy naraz. Może tylko się przełączać między różnymi zadaniami, co kosztuje masę energii. – mówił dr. Wodecki.

Wskazał, że ci sami młodzi ludzie, którzy mają problem z utrzymaniem uwagi podczas lekcji lub wykładu, często nie mają problemu z długotrwałym oglądaniem filmu lub czytaniem książki

-Dobra książka potrafi przykuć na godzinę i nie ma problemu z rozpraszaniem się. Winne deficytu uwagi są w tym wypadku treści edukacyjne, które są nudne – mówił badacz.

Wskazał także, że na żywotność mitu o wielozadaniowości ma wpływ otoczenie informacyjne, w jakim żyje nowe pokolenie.

Jak przetrwać w szumie

-Gdy byłem młody nie byłem otoczony taką ilością informacji – mówił Wodecki – obecnie jesteśmy wprost zasypywani informacjami, które, po bliższym zapoznaniu się, nie są szczególnie interesujące. Dlatego młodzież zamiast czytać, po prostu skanuje. I szuka nowych, ciekawszych bodźców. – mówił.

Podobne artykuły:

Wskazał, że młodzi ludzie powinni wyrobić sobie własne filtry informacyjne, które ich odizolują od wszechobecnego zalewu nowych informacji. Oraz nauczyć się wyciszać, by łatwiej się skupić na wykonywanej czynności – Ale to też jest sztuka wymagająca nauki – podsumował.

Nowoczesna Firma S.A. Konrad Budek

Konrad Budek

Dziennikarz, redaktor i specjalista od mediów elektronicznych...

subskrybuj
napisz do eksperta

Inne artykuły autora:

Dalej

x

0 komentarzy

Nie udało się dodać komentarza, spróbuj ponownie za chwilę

Komentarz powinien być dłuższy niż 5 znaków

Prosze wprowadzić prawidłowy adres e-mail

Nick powinien być dłuższy niż 4 znaki