Na rynku pracy możliwe wiele zmian

Na rynku pracy możliwe wiele zmian Kurhan - Fotolia

Podwyżka płacy minimalnej, pomysły na obniżenie wieku emerytalnego i Brexit – wszystko to pokazuje, że w najbliższych miesiącach czekają nas spore zmiany na rynku pracy.

Według najnowszych danych Głównego UrzęduStatystycznego stopa bezrobocia w maju wyniosła 9,1 proc. To o 1,6 pkt. proc.mniej niż przed rokiem. Poprawę sytuacji na rynku pracy obserwujemy już odkilku miesięcy. Ten dobry trend może jednak zostać spowolniony – z jednejstrony z uwagi na planowane działania rządu, jak podwyżka płacy minimalnej izmiany dotyczące wieku emerytalnego, z drugiej na rynku pracy czkawką możeodbić się decyzja Brytyjczyków o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UniiEuropejskiej.

– Najlepiej,jeśli gospodarka rządzi się swoimi prawami. Każda próba ingerowania w nią grozizachwianiem mechanizmów rynkowych. I w konsekwencji przynosi więcej szkody niżpożytku – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny InfoPraca.pl.

Najniższa krajowa w górę

Rząd zdecydował niedawno o podniesieniu od 2017 r.płacy minimalnej do wysokości 2 tys. złotych. To spory skok w górę biorąc poduwagę, że obecnie wynosi ona 1850 zł.

– Nie ulegawątpliwości, że jest to ukłon w kierunku związków zawodowych, ale tojednocześnie podniesienie kosztów pracy, w szczególności drobnymprzedsiębiorcom – tłumaczy Jurkiewicz.

Dlaczego? Otóż na minimalne świadczenie pracodawcamusi wydać 2 412,20 zł. A pracownik na rękę dostaje o ok. tysiąc złotych mniej.Takich osób jest w Polsce obecnie 1,3 mln osób.

Podobne artykuły:

– Podwyżkapensji minimalnej na pewno nie będzie szczególnym problemem w dużychaglomeracjach, bo przy takich niedoborach kadry, jakie mamy obecnie,pracownikom trzeba płacić i tak znacznie więcej. Kłopoty będą na pewno w małychmiejscowościach, gdzie dla lokalnych przedsiębiorców zatrudniających kilka osóbbędzie to na pewno spory kłopot – tłumaczy Jurkiewicz.

Dodaje, że w małych miastach może z tego powodu dojśćdo zwolnień osób pracujących na najniższych stanowiskach i ponowne zatrudnienieich „na czarno” lub na cywilnoprawnym kontrakcie.

Wiek emerytalny w dół

Chociaż wciąż nie ma jeszcze gotowego projektu ustawyobniżającej wiek emerytalny, to sprawa jest praktycznie przesądzona. Wszystkowskazuje na to, że już od 2017 r. kobiety będą mogły kończyć aktywność zawodowąw wieku 60 lat, a mężczyźni – 65.

– Moimzdaniem to trudny krok, który nie pozostanie bez echa dla naszego rozwojugospodarczego. Teraz, gdy ponownie zmienimy przepisy, może być coraz większyproblem z pracownikami – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

Jego zdaniem to może doprowadzić do dalszego wzrostupłac, ale z drugiej strony także do zahamowania wzrostu gospodarczego z uwagina brak rąk do pracy.

Wielka emigracja do... Polski

Kolejnym niepokojącym zjawiskiem dla polskiego rynkupracy może być Brexit. Obywatele Wielkiej Brytanii zdecydowali właśnie wreferendum o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

– LosyPolaków pracujących na Wyspach stają się niepewne. Podejrzewam, że część z nichmoże zdecydować się o powrocie do Polski i poszukiwaniu pracy w kraju –mówi Marek Jurkiewicz. – Obawiam sięjednak, że może być im trudno znaleźć pracę w Polsce, bo nie mają tu anirozbudowanej sieci kontaktów, ani nie znają naszego rynku pracy –tłumaczy szef portalu InfoPraca.pl.

Jego zdaniem w konsekwencji tej zmiany bezrobocie wPolsce może wzrosnąć.

– Tym bardziej, że młodziludzie nie będą już tak chętnie emigrować z kraju – podsumowuje Jurkiewicz.

InfoPraca.pl Marek Jurkiewicz