Nie bądź biurowym popychadłem!

Nie bądź biurowym popychadłem! Boris Peterka (stock.xchang)

Bycie miłym jest przereklamowane – pewnie często to słyszysz. To samo dotyczy pracy w firmie.

Zazwyczaj brak umiejętności odmawiania i przyjmowanie wszystkiego z uśmiechem na ustach kończy się byciem chłopcem na posyłki, co rzadko przynosi realne korzyści. Prawda jest taka: trzeba nauczyć się być asertywnym i od czasu do czasu mówić „nie”. Dowiedz się, dlaczego, kiedy i jak mówić „nie”, aby twoja kariera nabrała tempa.

Jak być asertywnym?

Wielu z nas ma problemy z odmawianiem - zarówno w prywatnym, jak i zawodowym życiu. Może ci się wydawać, że robisz komuś przysługę będąc uczynnym. Oczywiście – to ważne, aby pokazać zaangażowanie, i to, że jesteś częścią zespołu i nie chcesz się nikomu narazić. W końcu sukces często opiera się na umiejętnym budowaniu relacji, nawiązywaniu kontaktów i wykorzystywaniu ich, szczególnie jeśli będziesz zmuszony zmienić posadę. Jednak jeśli jesteś postrzegany tylko jako ktoś, kto wszystkim dogadza, możesz skończyć z wizerunkiem popychadła.

Podobne artykuły:Uważaj! Nikt nie nagrodzi cię za pomoc wszystkim dookoła. W rzeczywistości może przez to ominąć cię nawet awans. Bycie dobrym liderem nie opiera się na usługiwaniu, a na prowadzeniu zespołu z nieustępliwym nastawieniem, byciu dobrym mentorem i umiejętnym motywowaniu zespołu.

Poniżej kilka sytuacji, kiedy umiejętność odmowy może być ważna:

  • Kiedy chcesz zakwestionować popularną opinię: dobrze jest przedstawić innym odmienne poglądy i perspektywę patrzenia na daną sprawę. Nie bój się odegrać od czasu do czasu adwokata diabła.
  • Kiedy współpracownik chce, żebyś zrobił coś, z czym się nie zgadzasz - podążaj za przeczuciem i nie bój się odmówić.
  • Kiedy współpracownik prosi cię o zrobienie czegoś jak najszybciej, a ty nie masz czasu. Niezależnie, czy masz spotkania jedno po drugim, czy ważne zadanie od swojego menadżera, lepiej jest zawczasu odmówić, niż zgodzić się na pomoc, której nie jesteś w stanie udzielić w określonym czasie.

Dlaczego mówienie zawsze „tak” może być szkodliwe dla twojej kariery?

Współpracownicy mogą cię wykorzystywać: Jeśli jesteś znany z częstych przysług, może to obrócić się przeciwko tobie. Czym innym jest, jeśli menadżer prosi cię o przejęcie projektu, a czym innym, jeśli wykorzystują cię inny współpracownicy i czujesz się jak biurowe popychadło. Może to negatywnie wpłynąć na twoją własną efektywność i radzenie sobie z obowiązkami.

Jak sobie z tym poradzić: Jeśli uważasz, że twoi współpracownicy niesprawiedliwie zrzucają na ciebie wszystkie zadania, postaw się. Powiedz, że nie będziesz miał czasu wykonać ich w przewidzianym czasie, bo masz inne priorytetowe zadania, ale chętnie podejmiesz się ich, kiedy już się z nimi uporasz. Możesz też załatwić sprawę przez menadżera i prosić współpracowników, aby prośby do ciebie kierowali e-mailem i załączali przełożonego „do wiadomości”. W ten sposób będzie on wiedział, jak twój czas jest rozdysponowywany. Nie zgadzaj się na wszystko automatycznie, bo twoja kariera może na tym ucierpieć.

Możesz nie otrzymać szacunku, na jaki zasługujesz: Bycie „chłopcem na posyłki” może zjednać ci znajomych, ale z pewnością nie przyniesie ci należnego docenienia. Naturalnie, chcesz być członkiem zespołu, ale upewnij się, że twoja uległa natura nadal jest postrzegana pozytywnie.

Jak sobie z tym poradzić: Bądź w biurze miły i uprzejmy, ale miej swoje zdanie. Twoja postawa wiele mówi o tobie, dlatego upewnij się, że emanujesz wśród swoich współpracowników pozytywną energią.

Możesz być postrzegany jako osoba do towarzystwa, a nie dobry pracownik: Zdobywanie przyjaźni w biurze owszem, jest ważne, ale unikaj integrowania się zbyt mocno. Może to być źle postrzegane przez twoich przełożonych – jeśli menadżer uzna, że zamiast pracować, zbyt dużo czasu poświęcasz na pogaduszki w kuchni, możesz mieć kłopoty.

Jak sobie z tym poradzić: Przywitaj się i krótko porozmawiaj zaraz po przyjściu do pracy, ale kontroluj czas i wróć do obowiązków po kilku minutach. Nie musisz codziennie chodzić na godzinną przerwę na lunch ze współpracownikami – jesteś tu po to, aby pracować, a nie wygrać konkurs popularności.

Mogą cię ominąć przy awansach: Miło jest być lubianym i podziwianym, ale dobrzy liderzy muszą wzbudzać respekt.

Jak sobie z tym poradzić: Bądź szczery w komplementach i dziękuj za otrzymywane. Upewnij się, że są zasłużone, a wtedy będziesz wiarygodny. Chyba nie chcesz wyjść na kogoś, kto szuka akceptacji i aprobaty – bądź pewny siebie i miej głowę wysoko podniesioną. Jeśli będziesz zbyt „miękki”, możesz nie zostać dostrzeżony jako efektywny pracownik.

Bez wątpienia kontakty ze współpracownikami wpływają na twoją satysfakcję z pracy. Zdobywanie znajomości jest bardzo ważnym elementem twojej kariery, szczególnie przydatnym, kiedy przyjdzie ci zmienić stanowisko lub firmę. Pamiętaj tylko, że ważniejsze jest zdobycie szacunku i uznania za swoją pracę, niż zdobycie wielu „przyjaciół” będąc zbyt miłym.

Podobne artykuły:


monsterpolska.pl Małgorzata Majewska