Noclegi dla pracowników w Niemczech - ile kosztują?

Noclegi dla pracowników w Niemczech - ile kosztują? Noclegi dla pracowników w Niemczech

Mimo zapowiadanej od lat recesji gospodarka Niemiec nadal dobrze się rozwija, a budżet państwa wzbogaca się o kolejne miliardy euro.

Wdrażane są następne inwestycje, a międzynarodowe i krajowe firmy cały czas pomnażają kapitał. Nic więc dziwnego, że niemiecki rynek pracy cały czas potrzebuje nowych pracowników. W związku z wysokimi zarobkami, dobrym socjalem i umiarkowanymi cenami, wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy za Odrę. Zanim jednak wyjadą, pojawiają się pytania dotyczące zakwaterowania na miejscu. Jak znaleźć tani nocleg w Niemczech?

Od morza do Alp, czyli gdzie szukać miejsc pracy w Niemczech?


Wbrew pozorom gospodarka niemiecka nie rozwija się jednolicie na wszystkich obszarach kraju. Nadal istnieje widoczny podział na biedniejszy wschód i bogatszy zachód (choć oczywiście nawet Saksonia czy Meklemburgia mogą okazać się interesujące dla Polaków poszukujących pracy). Warto porównać też średnie pensje w poszczególnych landach (różnice między najbogatszą Hejsą, a najbiedniejszą Saksonią sięgają nawet 20 tysięcy euro rocznie). Istotna jest także tzw. geografia przemysłu. Przemiany gospodarcze lat 90. sprawiły, że wiele regionów uzależnionych od przemysłu ciężkiego dziś zmaga się z poważnymi problemami (np. zamknięcie wielkich hut w Völklingen czy wygaszanie kopalni w Nadrenii Północnej-Westfalii). Mimo wszystko każdy z landów posiada własne, mniejsze lub większe, ośrodki przemysłowe, gdzie pracownicy z Polski z pewnością znajdą zatrudnienie.


Małe miasta czy wielkie metropolie?


Poszukiwania noclegów musimy uzależnić od tego, czy mamy już pracę, czy dopiero będziemy jej szukać na miejscu. W tym drugim przypadku lepiej celować w najważniejsze ośrodki miejskie w kraju. Trzeba jednak pamiętać, że tanie hotele w Niemczech raczej nie znajdują się w centrum Berlina czy Kolonii. Często jednak okazuje się, że firmy hotelarskie budują nowe obiekty w pobliżu dużych skupisk zakładów przemysłowych. Korzystając z takiej oferty, możemy najczęściej spodziewać się mniejszych wydatków. Jeśli pracę mamy już zapewnioną wtedy pozostaje tylko wybór odpowiedniej kwatery czy hotelu. Czasem warto zapłacić trochę więcej - może się bowiem okazać, że pozornie tańszy hotel posiada skomplikowane połączenie z naszym miejscem pracy, co znacząco zwiększy koszta.


Ile trzeba będzie zapłacić?


Tanie noclegi w Niemczech (więcej w artykule)nie są zjawiskiem często spotykanym. Sytuację pogarsza duże zainteresowanie turystów niektórymi rejonami, co powoduje, że hotelarze windują ceny. Decydując się jednak na łóżko w sali wieloosobowej, możemy zapłacić znacznie mniej niż za pokój prywatny. Konkretne kwoty zależą najczęściej od regionu i od położenia danego hotelu. Dla przykładu noclegi w samym Berlinie to koszt od 15 euro (za łóżko), tymczasem w pobliskim Poczdamie czy Mittenwalde zapłacimy już o kilka euro mniej. Powszechnie uważa się, że Hamburg jest drogim miastem, ale nocleg w położonym na północnych rubieżach Quickborn to koszt ok. 9 euro (za łóżko). Kilkanaście euro za noc trzeba będzie zapłacić za łóżko we Frankfurcie, podobnie jest w Stuttgarcie czy Dusseldorfie. Jeśli dobrze poszukamy, to nawet w pozornie drogiej Bawarii uda się nam znaleźć hotel pracowniczy za około 10 euro.


Internet przychodzi z pomocą


W dobie powszechnego dostępu do Internetu znalezienie odpowiedniego noclegu nie powinno sprawiać kłopotów. Warto jednak pamiętać o pewnych prawidłach. Popularne portale turystyczne w stylu booking.com mogą okazać się nieprzydatne, gdy poszukujemy kwatery pracowniczej w Niemczech. Są one skierowane przede wszystkim do turystów i często oferują drogie hotele i apartamenty. Skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie serwis hotel-pracowniczy.pl - będziemy tu mogli znaleźć tańsze propozycje noclegów zlokalizowanych wokół popularnych centrów przemysłowych. Portal może również okazać się idealnym rozwiązaniem dla firm, które poszukują dużych hoteli dla całych grup pracowników. Część osób korzysta również z portali z mieszkaniami w Niemczech pokroju Airbnb. Trzeba jednak pamiętać, że prawo niektórych landów ogranicza tego rodzaju wynajem, a wielu gospodarzy niechętnie patrzy na tych, którzy chcą wynająć pokój na dłuższy pobyt..


Zainteresowała Cię ta lokalizacja? Sprawdź więcej informacji o noclegach i życiu w Niemczech na totutotam.net lub zyciewpodrozy.com.